Србија међу ПЕТ ВОДЕЋИХ стартап екосистема у Европи: ИТ услуге достигле нови рекорд раста
Министар за технолошки развој позвао кинеске инвеститиоре да улажу у Србију
Министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић састао се са извршном потпредседницом Кинеско-европске асоцијације за трговинску и економску сарадњу (ЦЕАТЕЦ) Хуи Чен, којој је представио инвестиционе потенцијале Србије у области иновација и нових технологија и позвао кинеске и европске инвеститоре да што више улажу у Србију.
Поповић је истакао да је извоз ИТ услуга из Србије у прошлој години достигао нови рекорд од милијарду и 135 милиона евра.
"Хвала свима који се радују напретку Србије" - после Вучићевих речи на отварању аутопута, кренуло је СЛАВЉЕ!
За месец дана од брања лековитог биља у Србији можете да зарадите више од 50.000 динара, али под овим условима
РАДИЋЕШ ДОК НЕ ПАДНЕШ, АЛИ ЗАУВЕК! У пензију са 75 година?! Застрашујући предлог шокирао Велику Британију!
- Тај рекорд оборен је уз раст извоза од чак 26 одсто у односу на 2017. годину - навео је Поповић и додао да Србија улаже 60 милиона евра у шест објеката капиталне иновационе инфраструктуре у универзитетским центрима у Србији.
Са таквим улагањима и образовањем већег броја инжењера и будућих технолошких предузетника, Србија постаје иновациони лидер у овом делу Европе, навео је Поповић.
Он је истакао да је Србија ове године, први пут, постала део најрелевантнијег истраживања о стартап екосистему на свету у оквиру извештаја "Глобал Стартуп Ecosystem", које спроводи америчка организација "Стартап Џиноме" (Стартуп Геноме) из Сан Франциска.
- У анализи која је обухватила преко 50 најразвијенијих светских екосистема, Србија је једина земља у окружењу која је део овог истраживања и оцењена је најбољим оценама - 10 за раст инвестиција и 9 за раст укупног броја стартап компанија - указао је Поповић.
Он је навео да су градови Београд и Нови Сад препознати као јединствен стартап екосистем и поред Лондона, Тел Авива, Барселоне и Хелсинкија, сврстани међу пет лидерских екосистема у Европи.
ДОДИК ПРАВИ ЕКОНОМСКО ЧУДО: 700 милиона је уложено у ГРАД КОЈИ ЈЕ ПОНОС РС!
МИНИМАЛАЦ 30.000 ДИНАРА? Почињу разговори Уније послодаваца, синдиката и министарстава финансија и рада
- Као кључна предност српског екосистема идентификована је талентована радна снага и висококвалитетан инжењерски кадар, који је сврстан међу пет најбољих у свету - рекао је Поповић.
Он је навео да су вештачка интелигенција, роботика, аутоматизација, интернет оф things, и примена других најсавременијих технологија, али и све популарнија креативна индустрија, простор у којем Србија развија свој нови индустријски и привредни идентитет.
- Зато позивам кинеске и европске инвеститоре да што више улажу у Србију, јер је наша земља, а то тврде најрелевантније светске организације, будући развојни центар за нове технологије и нова знања које ће мењати свет - навео је Поповић, а преноси министарство у саопштењу.
Он је указао да су односи Србије и Кине на највишем историјском нивоу и да је то директна заслуга председника Србије Александра Вучића и председника НР Кине Си Ђинпинга.
Извршна потпредседница Кинеско-европске асоцијације за трговинску и економску сарадњу (ЦЕАТЕЦ), Хуи Чен, навела је да ова организација уочава убрзани иновациони развој Србије и да је заинтересована да усмерава кинеске привреднике да улажу у Србију, посебно у области иновација и нових технологија.
Она је истакла и да ЦЕАТЕЦ планира отварање трговинских центара широм Европе који ће служити као канал европским компанијама за улазак на кинеско тржиште.
Марко је млади инжењер који је напустио град, а у очевом родном селу направио је ПРАВИ БИЗНИС!
ПОНОС СРБИЈЕ! Председник је јуче отворио аутопут "Милош Велики" и најавио - СТИЖЕ ШУМАДИЈСКИ КОРИДОР!
Грађани задовољни новим ауто-путем: "Пут је феноманалан, баш велики, баш Милош Велики"
- Такви центри већ су успостављени у Немачкој и Пољској, а разматра се и успостављање таквог центра у Србији - навела је Чен.
ЦЕАТЕЦ је асоцијација за кинеско-европску трговинску и економску сарадњу која је основана 2000. године од стране Министарства привреде НР Кине. Главни задатак удружења је промоција и истраживање потенцијала сарадње између Кине и Европе. Делегацију ове асоцијације која борави у Београду чини 18 компанијских лидера из различитих области индустрије, укључујући грађевину, трговину, технологију и инвестиције.
ПОЛИТИЧКИ УТИЦАЈ И МОЋ, КЛАСНА НЕЈЕДНАКОСТ: Ово су особине и способности које има СВАКИ амерички супербогаташ (ВИДЕО)