СРБИЈА МОЖЕ ДА НАХРАНИ ЦЕО РЕГИОН! Док комшије једва спајају крај са крајем, у нашој земљи НАМИРНИЦЕ НАЈЈЕФТИНИЈЕ
Цене основних животних намирница ограничене на нових 60 дана, истакао је председник и приложио званичне податке о упоредним ценама на Балкану и у Европи.
Истичући да је ограничење цена основних животних намирница незнатно измењено и продужено на још 60 дана, председник Србије Александар Вучић приложио је и званичне податке о упоредним ценама хране у Србији и региону.
НИКАД ВЕЋА ПОМАМА У БЕОГРАДУ ЗА СТАНОВИМА И ГАРАЖАМА: Није ни изграђена, а кошта 50.000€ - Прво оде најскупље
ЛОШЕ ВЕСТИ ЗА ПУШАЧЕ: Пашће цене горива али стиже поскупљење цигарета
ЕВО КОЛИКО ЋЕ КОШТАТИ ЕВРОДИЗЕЛ И БЕНЗИН ДО 13. МАЈА! Министарство трговине објавило НОВЕ ЦЕНЕ ГОРИВА
На основу њих је очигледно да су хлеб, уље, брашно, јаја, шећер и со код нас и даље најјефтинији.
Тако, векна хлеба од 500 грама у Србији кошта 49 динара (0,39 евра). За исту намирницу у Хрватској треба издвојити од 0,68 до 0,96 евра, у Румунији 1,05, а у Италији 3,49 евра.
Код комшија двоструко скупље
За килограм брашна Срби дају 0,54 а Грци 1,27 евра. И зејтин је најјефтинији код нас, литар кошта 1,58 евра. Хрвати га већ одавно плаћају по 2, а грађани Аустрије и троструко - по шест евра.
Ако без соли нема ручка, како ствари стоје, Италијани имају проблем - код њих килограм кошта 1,22 евра. У Србији је 0,35 евра. Исто је и кад је реч о шећеру, Италијани кило плаћају готово три, а ми 0,76 евра.
Рекорд у цени јаја држе Црногорци, за 10 комада плаћају по 3,5 евра, код нас она коштају 1,19.
Јунећи и свињски бут најскупљи су у Аустрији, за килограм првог треба издвојити скоро 18 евра, док други кошта 8,99 евра. А у Србији јунећи бут плаћамо 8,49, свињски 4,93 евра.
- Напунили смо робне резерве, имамо довољно велике количине и пиринча, уља, кукуруза, шећера кристала, пасуља, сардина у уљу и кухињске соли.
Што се хране тиче, нема проблема у Србији, а у стању смо да обезбедимо готово цео регион - истакао је председник Вучић.
Најјефтинија струја
Иако се и Србија суочава са великом кризом енергената, према званичним подацима Еуросата, код нас је струја најјефтинија.
- Србија се суочава са великом кризом енергената у Европи и свету. Тражио сам од представника руске компаније да спусте цену нафте, односно нафтних деривата. Званични подаци Еуростата говоре да Србија има најниже цене електричне енергије у целој Европи - навео је председник, и додао да је од суштинске важности да у наредном периоду никада не пређемо 60 одсто јавног дуга.
- Користићу све инструменте, нећу да остављамо високу стопу јавног дуга нашој деци - закључио је Вучић.
Ниво инвестиција 744,7 милиона евра
- Долазе министри и критикују ме: "Како људи да живе, како ви то да очекујете?" Неки хоће да укинемо порезе на здравство и да одједном имамо 400.000 мање запослених. Супер је то, увећане плате, али са 30 одсто мање запослених. Људи морају да знају са чиме се све суочавамо. Потребна нам је подршка људи у смислу разумевања. Није једноставна ситуација и заједнички морамо да се боримо. Ниво инвестиција нам је 744,7 милиона евра, то морам да кажем. То је добар ниво, и поред рата у Украјини - казао је он.