СРБИЈА ПРВА НА МАПИ СВЕТА: Наша земља оцењена као лидер у овом сегменту!
Разлози за велики успех леже у образовном систему, оперативним трошковима и пореским подстицајима, наводи се у извештају
Од 2018. Србија је светски лидер у привлачењу страних директних инвестиција, а магазин Фајненшел Тајмс прогласио је Србију два пута у последње три године за дестинацију број 1 за привлачење страних инвестиција, као и за земљу која ствара највише радних места од директних страних инвестиција на милион становника.
ЦРНОГОРСКИ МЕДИЈИ О ЕКОНОМСКОЈ КАТАСТРОФИ: Убедљиво смо најгори у Европи, Србија лидер региона
ЗБОГ ЧЕГА СКАЧУ ЦЕНЕ? Детаљно објашњење - ево кад можемо да очекујемо појефтињење прехрамбених производа
ГДЕ ЈЕ НАЈСКУПЉИ, А ГДЕ НАЈЈЕФТИНИЈИ ЖИВОТ У ЕВРОПИ? У неколико држава цене такве да се диже коса на глави
То је наведено у овогодишњем извештају "Стартуп Геноме", који је јуче представљен у Лондону.
Када су у питању улагања у иновациони и стартап екосистем, Србија је оцењена као један од лидера у стварању услова за привлачење иностраног капитала у овај сектор, а посебно у екосистему Београда и Новог Сада. Према овом извештају, разлози за тако нешто леже у образовном систему, оперативним трошковима и пореским подстицајима.
Србија је препозната као једна од најотворенијих земаља за иностране стартап компаније и тимове, којима је омогућено 70 одсто ослобађања такси на порезе и доприносе. Истовремено, оснивачи стартап компанија у Србији имају право на потпуно ослобађање свих пореза на зараду током прве три године пословања.
Међу истакнутим пореским подстицајима за иновације, препознато је ослобађање пореза на приход од интелектуалне својине произведене у Србији у износу од 80 одсто, затим дупло рачунање трошкова истраживања и развоја при пореском обрачуну, као и порески кредит за инвестиције у иновативне стартап компаније у износу од 30 одсто.
Српски образовни систем гради одличну инжењерску базу у СТЕМ областима, која омогућава да се млади иноватори баве новим концептима и пословним моделима у вези са најсавременијим технологијама. Извештај истиче да је програмирање уведено као део обавезног програма од петог разреда основне школе, као и да више од 35 гимназија у Србији има специјализована ИТ одељења који реализују програме за најталентованије ученике.
Додатно, наводи се у извештају, више од 80 средњих школа у Србији специјализовано је за компјутерске науке и електротехнику. Подсектори који се посебно издвајају по својој развијености и потенцијалу јесу гејминг и блокчејн, а посебно су истакнути недавни резултати наших стартап компанија у овим областима.
- Наша највећа шанса лежи у технологијама у развоју са великим апликативним потенцијалом широм индустрија, попут блоцкћаин-а, где као пионири можемо да заузмемо лидерску позицију на самом почетку. Велика предност Србије је у снажној инжењерској бази која долази са наших универзитета. То су области на које наши млади иноватори, али и технички факултети треба да усмере своје напоре - рекао је министар за иновације и технолошки развој, Ненад Поповић.
Директор Иницијативе "Дигитална Србија", Небојша Ђурђевић, истакао је да је веома важно да наставимо да радимо на креирању инвестиционих прилика за домаће стартапе јер, како каже, решавање њиховог финансирања у фази раног развоја остаје један од најважнијих предуслова за даљи развој читавог екосистема.
Стартап екосистем Београда и Новог Сада, трећу годину заредом, нашао се у Извештају о глобалном стартап екосистему, који издаје најрелевантнија организација за евалуацију и развој стартап екосистема "Стартуп Геноме" из Сан Франциска. Укључивање Србије у ово истраживање покренули су Кабинет министра за иновације и технолошки развој и невладина организација Иницијатива "Дигитална Србија".