СРБИЈА ПРВА НА СВЕТУ: Наша држава рај за улагање и нова радна места!
У односу на број становника на првом смо месту по броју отворених радних места
Србија заузима прво место у свету по броју радних места отворених кроз стране директне инвестиције у односу на број становника, наводи се у Ај-Би-Емовом извештају "Глобални локацијски трендови".
Међу топ 10 дестинација на тој ранг-листи, лавовски део држе земље из централне и југоисточне Европе, према извештају Ај-Би-Ема.
Три друге земље на листи високорангираних дестинација према критеријуму новоотворених радних места на милион становника су Босна и Херцеговина, Словенија и Македонија, које, са изузетком Словеније, економски заостају за својим такмацима из централне Европе, што указује на то да се напори влада у региону за привлачење инвеститора исплате, оцењује се у извештају.
Ниски трошкови пословања у земљама попут Босне и Херцеговине, Македоније и Србије, такође су се показали атрактивним за инвеститоре, јер недостатак кадрова на тржиштима рада у другим земљама централне и источне Европе повећава трошкове.
- Србија "наставља да привлачи значајне инвестиције у кључним секторима као што су индустрије текстила, транспортне опреме, хемијских производа и електронике. Зато не изненађује да скоро 80 одсто од укупних радних места створених кроз стране директне инвестиције отпада на производне активности - наводи се у извештају.
- Наставак снажних перформанси Србије и ширег Западног Балкана према овом мерилу сведочи о растућем успеху региона у привлачењу страних инвестиција и цементирању његове позиције у глобалним ланцу вредности. Иако перформансе појединачних земаља варирају из године у годину, регион у целини бележи одржив висок ниво интересовања страних инвеститора - пише у студији Ај-Би-Ема.
Наплата трошкова обраде кредита није дозвољена: Банке изгубиле битку!
Ипак, иако је и даље у првих десет дестинација, број новоотворених радних места на милион становника у Македонији је значајно опао у 2017. години у односу на период 2012-2016., што указује на то да су политички немири, који су кулминирали насилним упадом у парламент прошле године, одвратили неке инвеститоре од улагања, додаје се у извештају.
Друге високорангиране земље централне и источне Европе на овој листи су Мађарска (7) и Словачка (8).
Као и Западни Балкан, "балтичке земље настављају да бележе висок ниво улазних инвестиција, при чему је Литванија на другом месту, а Естонија и Летонија су међу првих 20 у глобалним оквирима".
Тај регион је, напомиње се у студији, посебно успешан у привлачењу инвестиција у области информационих технологија.
Ова услуга у банкама у Србији кошта чак 600 динара, а грађани не знају да морају да је плате
Истовремено, Мађарска је постала атрактивна дестинација за инвеститоре јер су стопе пореза на доходак грађана и пореза на добит предузећа у тој земљи међу најнижима у Европи, а такође је нижа и стопа пореза на социјалне доприносе, према подацима Министарства спољних послова и трговине, које надзире стране инвестиције.
Према подацима неприлагођеним броју становника, САД заузимају прво место на Ај-Би-Емовој листи по броју створених радних места путем страних инвестиција, Кина је на другом месту, а Мексико је трећи.
Пратите нас на нашем инстаграму Србијаданас.