ШТА ТАЧНО СРБИЈА НАСЛЕЂУЈЕ ОД СФРЈ? Нови детаљи расподеле имовине, ево ко је НАЈГОРЕ ПРОШАО
Од ратификације Споразума о питањима сукцесије до данас, од расположиве 123 непокретности, номиналне вредности 265,9 милиона долара, расподељено је 85.
Србији је до сада припало 36 непокретности, а свим осталим државама сукцесорима 49. Република Србија, према Споразуму, од наведених вредности има право укупног учешћа у висини од 39,5 одсто. Босни и Херцеговини припада 15 одсто, Републици Хрватској 23,5, Северној Македонији 8, а Републици Словенији 14 одсто.
Радујете се НАСЛЕДСТВУ? Прво пронађите ДОБРОГ АДВОКАТА, у аманет вам могу оставити и ДУГОВЕ!
ЗА ТРИ ГОДИНЕ НОВА ПРУГА ДО ЦРНЕ ГОРЕ: Путовање драматично краће!
Србија и званично нерегионални члан Азијске инфраструктурне инвестиционе банке
Након последњег састанка Мешовитог комитета за расподелу дипломатске и конзуларне имовине бивше СФРЈ, одржаног у јулу у Београду, Србији су припале непокретности бивше Југославије у Женеви (мисија), Франкфурту (генерални конзулат), резиденција у Бразилији, амбасада и кућа у Харареу и резиденција у Конакрију.
Из Министарства спољних послова кажу да је у току и процес заједничке продаје објеката бивше СФРЈ у Њујорку (2), Токију, Бону и Берну.
- До сада је реализована продаја три објекта - резиденцијалног стана у Њујорку (укупна купопродајна цена била је 12,1 милион долара), амбасаде/резиденције у Токију (1,85 милијарди јапанских јена – око 15,3 милиона евра) и амбасаде у Бону (3,72 милиона евра). У процесу оглашавања су и Стална мисија у Њујорку (на Петој авенији) и амбасада/резиденција у Берну, при чему је врло незахвално прогнозирати у ком року би овај процес могао да буде окончан - кажу у Министарству, уз напомену да то, у првом реду, зависи од локалног тржишта некретнина и адекватности понуда од стране потенцијалних купаца.
Генерални секретар Министарства спољних послова Србије Вељко Одаловић рекао је медијима након 19. састанка Мешовитог комитета за расподелу дипломатске и конзуларне имовине бивше СФРЈ, који је одржан почетком јула у Београду, да су стан на Петој авенији у Њујорку и објекат у Берну два најтежа питања.
- Ова два објекта имају велику вредност, 40 милиона за Њујорк и десетак милиона за Берн. То је за нас велики терет јер држимо комплексе у којима имамо по 2.500 квадрата, а имамо мало људи, док с друге стране не можемо да инвестирамо јер нису наши - нагласио је тада Одаловић.
Из Министарства спољних послова наводе да је последњи састанак Мешовитог комитета за расподелу дипломатске и конзуларне имовине бивше СФРЈ био веома успешан и да одлука о расподели, односно додели једног броја непокретности, представља прву одлуку Мешовитог комитета такве врсте након више од 7 година.
- То представља добру илустрацију комплексности доношења оваквих одлука - истичу из Министарства.
Анекс Б Споразума о сукцесији односи се на дипломатску и конзуларну имовину бивше СФРЈ, а номинална вредност 123 објекта (према Додатку Анекса Б) од 265,9 милиона америчких долара, према наводима Министарства спољних послова не одговара актуелним тржишним вредностима.
СРБИЈА СЕ ГРАДИ! Отвара се АУТО-ПУТ ка Бугарској: Познат датум ЗАВРШЕТКА РАДОВА
ШЉИВА И ДАЉЕ ПРВА У СРБИЈИ: Производња пала, а ово воће прети да јој УЗМЕ ТРОН
Кинески туристи троше у Србији МИЛИОНЕ ЕВРА! Увек су спремни ДЕБЕЛО ДА ПЛАТЕ за ових ПЕТ СТВАРИ
Из Министарства спољних послова додају да посебно значајну одлуку са 19. састанка Мешовитог комитета представља одлука о "брисању", односно отписивању пет непокретности из Додатка Анекса Б Споразума о питањима сукцесије за које је неспорно утврђено да никада нису биле или више нису у власништву бивше СФРЈ.
- Реч је о земљишту у Канбери, резиденцији у Велингтону, амбасади и резиденцији у Варшави и резиденцији у Тунису. Ова одлука представља прву одлуку овакве врсте од стране Мешовитог комитета и добар пример решавања спорних имовинско-правних питања у наставку процеса - кажу у министарству.
У досадашњој расподели дипломатске и конзуларне имовине бивше СФРЈ, Србија је добила амбасаде у Хелсинкију, Прагу, Софији, Риму, Будимпешти, Мексику, амбасаду и резиденцију у Атини, резиденције у Канбери, Лондону, Лисабону, Отави, Вашингтону, Анкари, зграде генералних конзулата у Сиднеју и Солуну, два стана у Трсту, кућа у Анкари, плац у Истанбулу, конзуларно одељење у Будимпешти и војну мисију у Берлину. У марту 2012. Србији су припали и објекти у Перуу, Венецуели, Египту, Уганди, Конгу и Замбији.
Хрватска је добила амбасаде у Бечу, Хагу и Лисабону, резиденције у Хелсинкију, Мадриду, Стокхолму и Ослу, генерални конзулат у Торонту и два стана у Трсту.
Босни и Херцеговини сукцесијом су припале амбасаде у Анкари, Мадриду, Отави и Ослу, резиденције у Будимпешти и Бечу, кућа у Вашингтону и стан у Милану. БиХ је преузела и амбасаде у Великој Британији, Кенији и Алжиру, коју дели са Хрватском, а припало јој је и обештећење за објекат у Египту.
Словенији сада припадају резиденција у Риму и зграде генералних конзулата у Целовцу и Милану, а Северној Македонији амбасада у Канбери (Аустралија), део дипломатско-конзуларног представништва у Атини (конзуларно одељење), генерални конзулат у Цириху и стан у Риму.
Из Министарства спољних послова Србије наводе да је преостало да се расподели још 28 објеката из Додатка Анекса Б, укључујући и један број објеката који ће вероватно бити отписан – имајући у виду њихов споран имовинско-правни статус. Након решавања поделе такозваног великог дипломатског комплекса у Бразилији, отворена су и питања поделе великих дипломатских комплекса у Москви и Њу Делхију.
Наредни састанак Мешовитог комитета начелно је планиран за први квартал 2020. године у Сарајеву.
Швајцарска Србији поклања 150.000 франака, а само 21 општина се јавила да узме паре!
Србија ПОНОВО У ИГРИ за Фолксваген: Креће борба са КОНКУРЕНТИМА, ево који је њихов ПЛАН!
ОДЛИЧНЕ ВЕСТИ ЗА ВОЈВОЂАНЕ: Издвојено 50 МИЛИОНА за реконструкцију школа
Грађани, стиже ПОВЕЋАЊЕ ПЛАТА И ПЕНЗИЈА! Од ПРВОГ НОВЕМБРА 5.000 динара, а ево када стиже НОВАЦ ЗА ЗАПОСЛЕНЕ
ЏАБЕ СЕ НАДАЈУ НАСЛЕДСТВУ! Ових 10 богаташа неће свој новац оставити деци, а за то имају ДОБРЕ РАЗЛОГЕ
КАКО ЈЕ НАСТАО ГАСТАРБАЈТЕР? Тог октобра 1968... (ВИДЕО)