Србији стиже 14,7 милиона евра од Европске уније: Потписани битни уговори, подршка за локалне самоуправе
Представници Сталне конференције градова и општина (СКГО) и Делегације ЕУ у Србији потписали су два уговора о реализацији пројеката подршке локалних самоуправа у Србији, укупне вредности 14,7 милиона евра.
Уговоре о грантовима "Подршка ЕУ интегрисаном територијалном развоју (ЕУ Интегра)" и "ЕУ за управљање људским ресурсима у локалним самоуправама - фаза ИИИ" су на отварању 52. Скупштине СКГО потписали шеф Делегације ЕУ у Србији Емануеле Жиофре и генерални секретар СКГО Никола Тарбук.
"Подршку ЕУ интегрисаном територијалном развоју (ЕУ Интегра)" финансира ЕУ у оквиру ИПА 2024 за подршку локалним самоуправама и регионалним развојним агенцијама за њихов развој, планирање, спровођење и праћење развојних пројеката заснованих на стратегијама одрживог урбаног и територијалног развоја.
Циљ тог пројекта од 12 милиона евра, који ће се спровести у наредних 48 месеци, јесте изградња капацитета на локалном и регионалном нивоу за добијање и управљање знатно већим и сложенијим пројектима.
Пројекат "ЕУ за управљање људским ресурсима у локланим самоуправама - фаза ИИИ", финансира ЕУ у оквиру ИПА 2024 ради унапређења система за управаљење људским ресурсима у локалној администрацији у складу са системом компетенција и стратегијом реформе јавне управе, као и ради повећања капацитета јединица локалне самоуоправе за стручно усавршавање засновано на компетенцијама. И тај пројекат, укупне вредности 2,7 милиона евра, спровешће се у наредних 48 месеци.
Шеф Делегације ЕУ у Србији Емануеле Жиофре је рекао да су та два споразума "нови ниво сарадње, при чему СКГО има задужење да управља грантовима у износу од готово 15 милиона евра".Истакао је да су разговори с Владом Србије фокусирани на убрзавање реформи и преговоре у наредне две године.
- Тај реформски процес биће подржан са 1,5 милијарди евра додатних средстава из новог Плана раста који ће ускоро почети - казао је Жиофре.
Нагласио је да се локалне самоуправе важне за процес придруживања Србије ЕУ и спровођење приоритета ЕУ од заштите животне средине, до реформе јавне управе. Подсетио је да због тога већ 20 година програм "ЕУ Exchange" с више од 35 милиона евра систематски подржава локалне самоправе у изградњи њихових капацитета и омогућавању систематских реформи.
Председник Скупштине града Београда Никола Никодијевић је рекао да је Београд био један од шест градова који су 1953. године иницирали оснивање СКГО који је до данас важан фактор реформи и јачања локалне самоуправе у Србији што је још важније у контексту њеног стратешког опредељења за пријем у ЕУ.
Србија Данас/Агенције