Глодари уништавају усеве у Мачви! Стручњаци позивају на хитну дератизацију како би се сачували приноси
Ратари у Мачви "ратују" са глодарима који су освојили усеве јечма, пшенице, детелине и луцерке.
На њивама су приметили најезду пољских мишева и других глодара, као и све више сувих младих биљака око њихових јазбина што је био сигнал да почну дератизацију како би смањили штету.
- Пољски глодари су најопаснији у јесен и рано пролеће када својим активностима могу изазвати пресејавање младих усева озимих форми стрних жита. Једна пољска волухарица у току године може да поједе више од седам килограма хране, а копањем ходника и нагризањем подземних делова биљака оштети још 4 до 5 кг. У годинама најезде пољских мишева штете на парцели могу износити и 100%, уколико се не предузму мере сузбијања - каже Славица Максимовић, дипломирани инжењер из Пољоприведне стручне службе у Шапцу.
У пољопривредним апотекама наводе да се ових дана највише продају средства за дератизацију којима се после недељу дана након примене може смањити популација мишева на њивама.
- У рупе које су мишеви ископали ради скровишта-активне рупе уноси се родентицид, доза је једна супена кашика. Након тога је потребно рупу затворити груменом земље - додала је Максимовић.
Највеће штете мишеви и други глодари направе на њивама на којима се не примењује дубоко орање. То је добро знао пољопривредник Драгорад Давидовић па је пред јесењу сетву применио све агротехничке мере, а када је пшеница почела да ниче наводњавао њиву неколико дана.
- У јесен се наставила летња суша, па сам наводњавањем постигао да пшеница равномерно изникне и спречио ширење глодара. Обилазим пшеницу редовно, нема рупа ни глодара, зелени се као у пролеће -рекао је Давидовић.
Зашто је проблем озбиљан?
У Мачви, која је позната по својој пољопривреди и великим парцелама под усевима, ова најезда глодара има огроман економски утицај. Ратари који се баве производњом житарица, детелине и луцерке суочавају се са великим губицима. У неким случајевима, пољопривредници су већ приметили да су цело подручје усева уништили глодари, док је остатак постао превише оштећен за бербу.
Пољски мишеви, који су главни кривци за ову најезду, могу брзо да се размножавају и често не остављају време за одмор усевима. Са сваким новим даном, глодари чине све више штете на пољопривредним културама, што значи да се борба против њих мора водити хитно и ефикасно.
Дератизација – једини начин да се спречи даља штета
Како би смањили штету и заштитили остатак усева, ратари су приморани да предузму мере дератизације. Дератизација је кључна како би се смањио број глодара и спречило њихово ширење на друге делове земљишта. Међу методама које користе су постављање замки, отрова и других уређаја за сузбијање глодара, али ово није једноставан задатак, јер глодари брзо постају отпорни на неке врсте третмана.
Поред тога, потребна је координација међу пољопривредницима, јер само заједничким напорима могу ефикасно сузбити ову претњу. Дератизација захтева и велико улагање, како финансијски, тако и у смислу времена и рада.
Последице за пољопривредну производњу
Иако је већина ратара почела с дератизацијом, штета коју су глодари проузроковали у већим размерама могла би значити губитак жетве, па чак и озбиљан пад у производњи хране. Кроз све те потешкоће, ратари се надају да ће успети да спасе остатак усева и барем делимично компензују губитке.
За овај регион, који је познат по великим површинама под пољопривредним културама, последице ових штета могу имати дугорочне ефекте на економију, посебно ако се ситуација погорша. Без обзира на то, ратари су одлучни да наставе са борбом и надмаше проблем глодара, јер је то кључ за опстанак њихове производње и стабилност пољопривредних прихода.