Да знамо ШТА ЈЕДЕМО: Роба са ознаком "СРПСКИ КВАЛИТЕТ" ускоро на рафовима
Захваљујући новој Уредби Министарства пољопривреде знаћемо колико је квалитетна храна коју једемо.
У радњама би ускоро могле да се нађу месне прерађевине и други производи са ознаком "српски квалитет” која би морала да гарантује да су такви производи направљени искључиво од домаће сировине.
Влада Србије усвојила је пре неколико дана Уредбу Министарства пољопривреде по којој ће трговци моћи да поставе у трговинама посебне рафове с ознаком “српски квалитет”. Националну ознаку вишег квалитета моћи ће да имају само они производи за које произвођач може да докаже да основна сировине потиче из Србије, али и који су по питању квалитета изнад конкуренције.
У образложењу Уредбе наводи се да ће захтеве за могућност коришћења жига произвођачи хране подносити Министарству пољопривреде. Министарство ће оформити комисију за стручну процену посебних својстава пољопривредних и прехрамбених производа и издавати решења о праву коришћења те ознаке.
Они ће, по најавама, бити уписани у посебан регистар одакле могу да буду и избрисани ако се утврди да производ који је означен жигом “српски квалитет” престане да испуњава услове у складу са овом уредбом.
– Произвођачи ће морати да доставе спецификацију производа, податке о пореклу и квалитету основне сировине од које је произведен и опис три посебна својства у односу на прописане захтеве квалитета за сваку врсту производа – наводи се у тексту Уредбе.
Списак са првим корисницима ове ознаке биће објављен на сајту Министарства пољопривреде, а већ сада су почела нагађања ко би први из сектора месне индустрије могао да се похвали овим жигом иако је познато да се произвођачи месних прерађевина у великој мери ослањају на увозне сировине.
Горан Паповић, председник Националне организације потрошача Србије каже да је ова врста означавања прихватљива али да се морају поставити јасни критеријуми и правила игре, како се пројекат не би свео на популизам.
– Мислим да држава не треба да стоји иза означавања хране. Да, али кроз финансијску подршку али не да буде директно укључена. Потрошачка удружења морала би да буду укључена у такве пројекте како би се обезбедила непристрасност кроз упоредну контролу квалитета тих производа – сматра Паповић.