Српске фирме арбитражом до ОТЕТЕ имовине у Хрватској: Решење могуће за неколико месеци
Више од 180 фирми из Србије потражује некретнине, али и покретну имовину вредну више од две милијарде евра
Питање имовине коју је Хрватска 1991. одузела од компанија из Србије могло би, како су у среду указали у Удружењу "Одузета имовина", да буде решено далеко брже, уз енергичну акцију Међуресорне групе за примену Споразума о сукцесији, која би, због опструкције Хрватске могла да затражи међународну арбитражу.
Прочитајте и:
Овакво решење, како каже адвокат Зоран Ристић, председник овог Удружења, које окупља оштећене компаније из Србије и БиХ, могло да заживи већ за неколико месеци.
- Завладало је опште мишљење како ми треба да чекамо на Хрватску, али, то није тачно, јер је, у ствари, решење у рукама Међуресорне групе. Ова Група би требало да се окупи, и да још једном затражи од Хрватске да примени Споразум. Уколико се то не догоди, требало би да затраже именовање арбитра, неке личности од ауторитета у међународнм односима, и да се спор решава арбитражом, као што је решен спор Словеније и Хрватске - наводи Ристић.
Фирме из Србије, њих више од 180, потражују некретнине, али и покретну имовину вредну више од две милијарде евра.
- У питању је заштита приватне имовине која је неприкосновена свуда у свету осим у Хрватској. Успели смо да докажемо како то није нека имагинарна друштвена имовина, већ имовина наших радника, који су је стварали и улагали у Хрватску, тада део заједничке државе - каже Ристић
- Европски суд за људска права у Стразбуру огласио се ненадлежним по нашим тужбама, јер су се спорна дела десила пре него што је Хрватска потписала релевантне међународне конвенције. Исти тај суд је донео пресуде о старој девизној штедњи, иако се и то догодило пре потписивања конвенција - каже адвокат Рајна Андрић, заступник фирме која потражује три хотела.