КАКВО ЈЕ СТАЊЕ У СРПСКОМ СТАРТАП ЕКОСИСТЕМУ? ОБЈАВЉЕН НОВИ СТАРТАП СКЕНЕР
Иницијатива „Дигитална Србија” објавила је данас Стартап скенер 2023. - свеобухватну анализу окружења у коме послују иновативне домаће технолошке компаније фокусиране на глобално тржиште.
Истраживање је спроведено на узорку од 167 стартапа, а реализовано је у оквиру пројекта „Предузми идеју”, који конзорцијум окупљен око Иницијативе „Дигитална Србија” спроводи уз подршку УСАИД-а.
Годишњи извештај о стартап екосистему у Србији пружа увид у главне карактеристике домаћих стартапа, њихове планове, глобалне амбиције и моделе финансирања, и омогућава додатно разумевање трендова, образаца, изазова и могућности који прате домаћу стартап заједницу.
- Претходна година обележена је великим бројем активности, инвестиција и других дешавања у области стартап предузетништва, које су утицале на развој пословања иновативних бизниса. Ми у Иницијативи “Дигитална Србија” се трудимо да пратимо таква кретања и на основу њих, у сарадњи са партнерским организацијама креирамо програме који ће домаћим стартапима омогућити раст и отворити врата глобалној стартап сцени. Подаци које нам доноси Стартап скенер 2023 нам управо дају прилику да видимо до које тачке развоја је стигао наш екосистем и да проценимо која су то поља на којима треба највише радити како би наши иновативни бизниси могли да се такмиче на различитим тржиштима - истакао је Небојша Бјелотомић, директор Иницијативе Дигитална Србија и директор пројекта Предузми идеју.
Стартап скенер свим заинтересованима пружа податке о томе како се наши стартапи финансирају, ко су њихови оснивачи, али и какви су њихови планови у контексту запошљавања нових чланова тима и ширења пословања.
- Када упоредимо резултате прошлогодишњег Скенера са актуелним, пре свега примећујемо и потврђујемо чињеницу да стартап екосистем последњих неколико година бележи убрзани раст. Процењујемо да је само у 2022. години екосистем порастао за преко 20%. То најбоље показује бројка од преко 3000 нових радних места које стартапи планирају да попуне у 2023. години. На основу истраживања процењујемо да је прошле године у стартап екосистему запослено преко 2000 нових чланова тимова. Такође, скоро две трећине стартапа очекуј раст бизниса за преко 50% у овој години. Поред ширења својих тимова, стартапи су већински окренути ка повећању продаје и прикупљању капитала - додао је Бјелотомић.
Иако се у последње три године, бележи раст броја стартапа у домаћем екосистему за 20 до 30 процената сваке године у односу на претходну, стартапи се суочавају и са одређеним изазовима. Према мишљењу испитаника овог истраживања, три највећа изазова за српске стартапе су финансирање, запошљавање и придобијање купаца.
Иницијатива “Дигитална Србија” кроз своје пројекте и кроз сарадњу са другим актерима у екосистему, настоји да помогне стартапима у суочавању са наведеним изазовима и отварању пролаза ка новим тржиштима. Стартап скенер је један од начина да разумемо где је потребно улагање додатних напора и подршке за стартапе.