СРПСКИ СТАРТАП ЕКОСИСТЕМ НАСТАВЉА ДА РАСТЕ ОБЈАВЉЕН НОВИ СТАРТАП СКЕНЕР
Иницијатива „Дигитална Србија” објавила је Стартап скенер 2024. - нову свеобухватну анализу окружења у коме послују домаће иновативне технолошке компаније фокусиране на глобално тржиште.
Истраживање је спроведено на узорку од 201 стартапа, а реализовано је у оквиру пројекта „Предузми идеју”, који конзорцијум окупљен око Иницијативе „Дигитална Србија” спроводи у сарадњи са Америчком агенцијом за међународни развој (УСАИД).
Четврти по реду, Стартап скенер 2024 се надовезује на истраживања од претходних година, нудећи континуитет у анализи развоја екосистема и разумевања изазова са којима се стартапи суочавају.
Српски иновациони екосистем наставља импресиван раст, са преко 300 нових стартапа у протекле две године.
- Налази истраживања указују да наш екосистем наставља да расте великом брзином, што се види не само по порасту удела “младих” стартап тимова који су још увек у најранијим фазама развоја, већ и по порасту броја оснивача млађих од 30 година у екосистему. Ова добра вест са собом доноси и потребу за више подршке у најранијим фазама развоја - истакао је Небојша Бјелотомић, директор Иницијативе Дигитална Србија и директор пројекта Предузми идеју.
Чињеница да почетком 2024. преко 6000 људи ради у домаћем стартап екосистему, што је скоро дупло више него пре две године, разлог је за оптимизам свих актера иновационог екосистема и уверење да су знање и иновације прави пут за даљи развој Србије.
- Када говоримо о плановима за 2024. годину, истраживање указује да стартапи планирају да запосле 3.000 нових људи, што одражава снажан оптимизам свих актера иновационог екосистема и велики потенцијал не само за генерисање нових радних места, већ и за допринос ширем економском развоју. Успех нашег иновационог екосистема не зависи само од успеха појединачних стартапа, већ и од способности целокупне заједнице да створи одржив и динамичан екосистем који промовише иновације, предузетништво и конкурентност на глобалном тржишту - истакао је Тадеј Курепа, програмски директор пројекта “Предузми идеју”.
Стартап скенер идентификовао је приступ финансирању, придобијање купаца и запошљавање кадра са адекватним вештинама као три највећа изазова за стартапе у Србији, док су раст продаје, развој производа и раст броја корисника најважнији циљеви домаћих стартапа. Ова су врло слични резултати као и у Стартап скенеру 2022 и 2023, с тим што је у овогодишњем истраживању као један од најозбиљнијих изазова за екосистем истакнут недостатак кадра у области продаје. Према налазу истраживања, почетком 2023. године преко 50% стартапа је планирало запошљавање у сектору продаје, али је до краја године мање од 10% успело да запосли нове чланове тима који би се бавили продајом.
За даљи напредак овог динамичног сектора кључно ће бити адекватно одговорити на ове изазове и помоћи испуњење циљева, а то је могуће пре свега кроз даљи развој система и организација подршке, које имају централну улогу у напретку иновационог екосистема.