Шта ће бити са туристичким агенцијама ако се УВЕДЕ КАРАНТИН ОД 2 НЕДЕЉЕ ПО ПОВРАТКУ СА МОРА?
Шта ће бити са агенцијама ако буде уведен обавезан карантин по повратку са путовања? Да ли агенције уопште могу да преоријентишу на Србију? Ко ће уопште опстати? Шта ће бити са екскурзијама и где је настао проблем?
Директор Јуте Александар Сеничић говорио је о многим актуелним темама, а једна о којој сви причају када је област туризма у питању јесте управо шта ће бити у случају да Влада Србије уведе обавезан двонедељни карантин по повратку са летовања.
Волонтерски тим Меридиана обишао најугроженије у Белој Цркви
Штета коју је вирус нанео српском туризму мери се СТОТИНАМА МИЛИОНА ЕВРА
Објављено ког ТАЧНО ДАТУМА СТИЖЕ 100 ЕВРА НА РАЧУН! Пријава почиње 15. маја, не заборавите!
- Агенције се буне јер би то значило да нема путовања у 99 одсто случајева. Тако нешто не би никоме одговарало, али ми на то не можемо да утичемо. Чекамо још увек званично шта ће бити по том питању јер нам је то тренутно најзначајнија информација, а онда све ово остало око тестирања, преласка границе... све то је мање важно од карантина.
Према његовим речима, туристичке агенције очекују званичан став струке који неће бити званичан пре краја овог месеца. Иако ће неке агенције можда радити индивидуална путовања за оне који су заинтересовани, чињеница је да ће бити 99 одсто мање промета него што је планирано.
А да ли ће се агенције окренути Србији?
- Нисмо се за то припремали на време. Тешко је сад доћи до капацитета уопште у Србији. Имамо 160.000 ваучера који су већ пуштени у промет и ти људи су већ направили резервације. Од старта је требало да се ти ваучери реализују преко агенција, али пошто то није био случај сад о томе више не можемо да причамо - напомиње.
Постоје агенције које се припремају за сезону и траже објекте по Србији који још увек нису изашли на тржиште, а обично су у питању бање или нека сеоска домаћинства.
- Биће оних који ће то пробати не би ли себи олакшали мало да преживе, али објективно ако не буде путовања у иностранство, очекујем последице јер мале агенције које живе од провизије продатих аранжмана, а њих има око 1.000, неће моћи да преживе без финансијске помоћи државе. Они ће сигурно 90 одсто њих нестати. Што се тиче већих, оне би остале, али то би подразумевало озбиљно скраћење трошкова у смислу отпуштања великог броја радника јер једноставно не би могли да издрже те трошкове - истиче.
Сеничић се нада да ће држава пружити додатну помоћ захваљујући којој би се спасила многа радна места, али је највећи проблем што се нове информације, али и ситуација мењају из дана у дан.
Сличан је случај и када су школске екскурзије у питању, па се још увек тражи модел шта ће бити са онима који су сада у 8. разреду основне или 4. средње школе?
- Све планиране екскурзије се одлажу. Ових дана нас очекује састанак са Министарством просвете. Идеја је да се све оно што се није реализовало ове године, а родитељи платили, одложи за наредну школску годину. Имамо проблем са завршним разредима, осми основне и четврти средње који мењају школе. Ту ћемо морати да нађемо неки модел - да ли ће то кроз ове ваучере, односно потврде о заменским путовањима да се решава или евентуално да нам се омогући дужи рок током којег бисмо измирили те обавезе. Све то морамо да договоримо са Министарством просвете.
Једно од могућих решења које се намеће за екскурзије на завршим годинама јесте да се школа обавеже да следећи 8. и 4. разред иду са истом агенција на неку од тих дестинација.
- Онда би на конто тога у наредних пет до шест месеци агенција била у обавези да родитељима ученика из претходне године исплати тај новац. Свакако тражимо решење које ће за све бити прихватљиво. Много тога не зависи од нас као да стојимо у мрачној соби и не знамо где даље – закључио је Сеничић.