Шта кад извршитељ покуца на врата: На које све начине можете проверити дуговање?
Кад извршитељ покуца на врата већ знате да имате неизмирен дуг или казну. Од неплаћене казне за паркирање до кредита у банци, грађани могу бити утужени за разна дуговања – али како проверити дуг?
Постоје два начина да сазнате да сте постали извршни дужник:
Када вам суд или јавни извршитељ доставе решење, лично или путем поште, на кућну адресу пребивалишта или боравишта или адресу седишта (ако сте правно лице);
Уколико решење не примите лично или не преузмете од поште у остављеном року, оно се објављује на електронској огласној табли суда (www.etabla.sud.rs), где се уносом личних података можете обавестити о његовој садржини.
По истеку рока од осам дана од објаве на електронској огласној табли, решење се сматра урученим.
На које начине се може проверити дуг код извршитеља?
Адвокат Тадија Ратковић је за медије рекао да је најбољи начин за проверу дуга код јавног извршитеља да дужник, одмах након што сазна да постоји дуговање и сазна код ког извршитеља се налази предмет, њега контактира путем телефона, e-maila или непосредно ради добијања информације о висини дуга, извршном повериоцу и трошковима поступка.
- Напомињем да је сам ток извршног поступка такав да исти покреће извршни поверилац подношењем предлога за извршење на основи извршне или веродостојне исправе. Након тога, надлежни јавни извршитељ доноси решење о извршењу које и доставља извршном дужнику, а на које дужник има право да поднесе приговор/жалбу против истог у законском року. У том случају предлажем да извршни дужник обави консултације са адвокатом како не би дошло до пропуста и како би се реаговало на време, посебно уколико постоје разлози због којих дужник сматра да нема никакву обавезу према повериоцу. Такве ситуације се догађају у пракси. Када је у питању поступак између правних лица, ситуација је мало другачија у погледу самог тока поступка али опет врло слична - казао је саговорник.
Шта не може бити предмет извршења?
У циљу заштите основних права дужника и његове породице, постоје одређена ограничења приликом извршења, као и права и предмети који су изузети од извршења. То је предвиђено чланом 55. став 2, 3, 4, 5, чланом 164, чланом 218, 257, 258, 394 Закона о извршењу и обезбеђењу (ЗИО).
Извор: Србија Данас/Б92