Шта се дешава ако се престане са плаћањем рачуна за кредитну картицу?
Кредитне картице нуде згодан начин да се потроши новац, а плаћање месечног рачуна на време и у потпуности омогућава корисницима да уживају у свим погодностима које кредитне картице нуде без високих трошкова камата.
Поставља се питање шта се дешава, ако се из одређених разлога престане са плаћањем рачуна за кредитну картицу?
Не само да ће грађани имати додатне трошкове, већ могу да се суоче и са оштећењем свог кредитног резултата, а потенцијално чак и затварањем рачуна. Финансијски консултант Владимир Васић за Бизпортал објаснио је шта би грађани требало да знају уколико пропусте плаћање месечне обавезе по кредитној картици.
"Прво опомена, па онда креће камата"
Функција минималног плаћања на кредитним картицама може олакшати сналажење. Међутим ако се дође до тачке у којој је немогуће приуштити ни минималну уплату, долази и до потенцијалних последица.
Како је објаснио Владимир Васић након неколико опомена поред регуларне загарантоване камате, грађани плаћају и пенал камату.
- Банка ће прво опоменути дужника на обавезу плаћања, јер када неко потпише уговор са банком, то значи да се обавезао и на извршење. Кредитна картица је кредитни производ као и сваки други, а ако плаћате рачун за кредитну картицу на време и у потпуности сваког месеца, у зависности коју картицу користитите, плаћа се уговором договорена висина камате. На пример, револвинг картица платићете пет до десет одсо камате - додао је он.
Истакао је да се у случају сваког кашњења испуњења обавеза, камата повећава.
Васић је рекао и да се понекад дешава да грађани измире део потраживања, односно део "рате". Чак и тада када плате половину износа минималног дуговања, такође имају камату на остатак неплаћене суме, али нешто са мањим последицама.
- Када платите мање од пуног износа који дугујете, издавалац картице односно банка ће наплатити камате на ваш неплаћени износ. Али, све будуће куповине ће почети да прикупљају камату од датума трансакције, све док не платите свој износ у потпуности - додао је наш саговорник.
Већина банака наплаћује накнаду за кашњење по кредитној картици, ако пропустите датум доспећа плаћања. Док накнаде за кашњење кредитне картице у иностранству могу бити и до 40 евра.
У Србији ће банке након што нисте испунили своју обавезу, после више упозорења почети да корсите и такозване механизме обезбеђења.
- Већ након тридесет дана бићете обавештени путем СМС или мејла да сте у обавези да платите своје дуговање. Након тога банка ће вас контактирати и путем телефона, па ако ни тада након неколико покушаја да наплати своја потраживања, онда на ред долазе неки од инструмената обезбеђења, било да је то меница или нешто друго чиме сте гарантовали плаћање обавеза - нагаласио је саговорник.
Саговорник Бизпортала, објаснио је и да што дуже пустите да рачун за кредитну картицу остане неплаћен, више накнада и камата ће бити наплаћено за ваш рачун.
Ваш кредитни рејтинг ће бити погођен
Васић је рекао и да је за грађане јако битно да схвате, да су кредитне картице кредитни производ као и сваки други, и да све што важи за кредите важи и за кредитне картице, па су и последице њиховог неблаговременог изимрења исте.
- Ако након више опомена и даље не исплатите ваше дуговање, за физичка лица је то ако се касни више од 90 дана, банка ће обавестити кредитни биро, што онда проузрокује даље проблеме и онемогућава вас добијете било који производ те или неке друге банке - казао је он.
Клијенти банака обично не морају да брину о томе да ли ће оштетити свој кредитни рејтинг ако се пропусти плаћање само за неколико дана, међутим све преко тога доводи и до већих проблема.
- Када банка обавести Кредитни биро да нисте измирили своја дуговања односно да сте каснили, Кредитни биро води евиденцију, а у овој евиденцији ћете бити означени као нередован платиша, ово се из базе података брише у року од три године, почев од дана измирења обавезе клијента према банци, односно раскида уговора о коришћењу услуге - рекао нам је Владимир Васић.
Закључио је да сва кашњења на крају могу да доведу до закључавања кредитне картице и потпуног затварања рачуна.
Грађани могу бити тужени
Уколико ни један од механизама не уроди плодом и ако банка прода дуг агенцији за наплату, може се очекивати да ће се за потраживања користити све законске могућности док се дуг не плати, укључујући и подношење тужбе против грађана.
Ако граданин изгуби случај, суд би могао да постави заложно право на имовину како би осигурао исплату.
Зато је јако битно да уколико дође до тужбе због дуга по кредитној картици, кључно да се брзо одговори. Уколико грађани због одређених разлога, ипак не могу на време да измире своје обавезе, савет финансијских стручњака је да не беже, већ да се увек пре свега обрате банкама.
Овај савет се даје због тога јер без обзира на дуговање и забележбу у Кредитном бироу, која свакако остаје три године то може бити пут до решења.
Извор: Србија Данас/БизПортал/Аутор: Корана Савић/Пренео: Ненад Ђукић