СТАН У ПОЛА ЦЕНЕ, МОГУЋЕ ЈЕ! Купите повољно некретнину у БЕОГРАДУ - ЕВО И КАКО
Раст цена некретнина допринео је повећаној заинтересованости за посебан систем интернет продаје преко сервиса е-аукција.
На овом сервису Министарства правде продају се станови, куће, аутомобили као и остале покретне и непокретне ствари које се могу купити од 30 до 50 одсто јефтиније у односу на тржишну вредност. У лицитацијама могу учествовати правна и физичка лица, и то анонимно.
ВРТОГЛАВЕ ЦЕНЕ ГАРАЖА: У Београду пракинг место вреди као мањи стан!
ПОСКУПЉЕЊА СЕ ТЕК ОЧЕКУЈУ! Спрема нам се ЛОШ СЦЕНАРИО за следећу годину а РАЗЛОГ је и више него јасан!
ЗАСЕЈАЛИ СМО ДУПЛО ВИШЕ ПШЕНИЦЕ НЕГО ШТО НАМ ЈЕ ПОТРЕБНО: Ових шест држава од СРБИЈЕ тражи помоћ у ЖИТУ, међу њима две чланице ЕУ
Последња у низу продатих некретнина је стан од 67 квадрата на Звездари у Београду. Купца је коштао око 3,6 милиона динара тј. 30.450 евра што износи 455 евра по квадрату. Према подацима Републичког геодетског завода (РГЗ), просечна цена квадрата у староградњи на овој општини износи 1.780 евра тј. цена по квадрату кретала се у распону од 800 до 2.862 евра у последњем кварталу 2021. године.
Међу њима је и једнособан стан на Врачару од 43 квадрата, чија је почетна цена износила 7,5 милиона динара тј. 63.886 евра што је 1.485 евра по квадрату. Понуда је знатно повољнија од просечне цена квадрата која износи у просеку између 2.254 и 3.882 евра на једној од најпожељнијих локација у Србији.
У Суботици се заинтересовани купци надмећу за куповину двособног стана од 47 квадрата чија почетна цена износи 19.180 евра, док је почетна цена једноипособног стана од 53 квадрата у Новом Саду 51.440 евра или 970 евра по метру квадратном.
Све наведене некретнине су се нашле у продаји услед дугова које нису могли да отплате њихови власници.
Према анализи Националне алијансе за локални економски развој (НАЛЕД), интересовање за е-Аукцију константно расте откако је електронски систем јавног надметања постао једини начин за продају имовине у извршном поступку. Само у току претходне године организовано је више од 14.500 јавних лицитација што је скок за скоро 50% у односу на 2019. годину. Досад је продајом завршено нешто више од 13.750 поступака.
- Захваљујући електронској процедури, јавно надметање више није ограничено на узак круг потенцијалних купаца, већ у њему могу да учествују сви заинтересовани грађани или правна лица. Предмет продаје познат је 15 до 30 дана унапред, а свако ко жели да лицитира мора да положи јемство од 15 одсто почетне цене. Надметања се обављају у два круга - у првом је почетна цена 70% процењене вредности, док у другом износи 50 одсто. Правној сигурности учесника додатно доприноси и то што су сви понуђачи анонимни, тако да ни они међусобно, као ни јавни извршитељи, не могу да знају ко се крије иза идентификационог броја. О учинковитости новог система најбоље сведочи чињеница да досад није забележена ниједна жалба на рачун нарушавања анонимности, вршења притиска на одлуке или неки други вид злоупотребе - рекао је Дејан Вуковић, потпредседник Савеза за имовину и инвестиције у НАЛЕД-у.