СВЕ НА ПАПИР - НЕОПХОДНЕ СТВАРИ ЗА ЛЕТОВАЊЕ: Шта вам све треба и колико кошта припрема за годишњи одмор?
Ако путујете сами припрема за пут ће вас коштати јефтиније у односу на породично путовање
Сезона годишњих одмора је увелико почела, а након прошлогодишњег затварања због пандемије корона вируса, љубитељи сунца и мора су жељно ишчкевилаи одлазак на одмор. Када се прича о припремама за одмор, углавном се рачуна колко се пара уплати за аранжман и трошкове самог пута. Занемарује се издатак око припрема за летовање, а оно итекако кошта. Пре него што кренете на море основне ствари које морате купити коштаће вас у просеку око 15.000 динара, а са ПЦР тестом и преко 20.000 динара.
АСТРОНОМСКА ЦИФРА ДОСТИГЛА ПЛАФОН: Купљен најскупљи квадрат стана у Србији!
ОГРЕБОТИНА, НЕДОСТАТАК БОЧНЕ ЛАЈСНЕ: Шта је потребно и због чега све враћају грађане са техничког прегледа
Ако путујете сами припрема за пут ће вас коштати јефтиније у односу на породично путовање. Јефтиније ћете проћи и ако имате купаће костиме, торбе, папуче и пешкире од раније. Оно што је сваке године су креме са заштитним фактором за пре и после сунчања, осигурање, путна апотека. Да не заборавимо у тестирање на ковид које је у складу са мерама за поједине земље обавезно.
Креме за сунчање са фактором за одрасле по дрогеријама коштају од 500 до 1.000 за мање познате произвођаче, а за нешто познатије брендове и до 2.000. Сличне су цене и за креме за децу, па ће вас дечији лосион са заштитним фактором корштати од 700 до чак 2.000 динара.
Такође су и цене за креме после сунчања су у овом рангу. И за одрсасле и за децу крећу се од 600 до 1.500, а за познатије фирме цена иде и преко 2.000 динара. Уколико желите да добијете бронзану боју током летовања за коју се препоручују мармеладе за сунчање, то задовољство ће вас коштати још додатних 500 до 800 динара.
Када се стави на папир само за сунчање треба издвојити у јефтинијој варијанти у просеку око 3.000 динара, а за скупљу око 8.000 динара.
Путна апотека је поред крема за сунчање на првом месту по битности непоходних ствари за летовање. Пожељно је да садржи лекове против мучнине у вожњи, стомачних проблема, болова и повишене температуре, алергија, кашља, средства за дезифекцију рана, ханзопласт и газу.
Једно паковање пробиотика од 10 таблета кошта око 500 динара, таблета против мучнине током вожње и за болове око 250, за температуру 200 динара.
Што се тиче средства за дезинфекцију рана његова цена је негде око 500 динара, један комад газе стоји 30 динара, а хансапласт од 10 комада нешто више од 150.
Ако на путовање идете са децом путну апотеку морате допунити и сирупом за скидање температуре који кошта од 300 до 500 динара.
Путовање ка страним дестинацијама носи са собом веће трошкове, а ако желите да будете сигурни што се здравља тиче, здравствено осигурање ће вас коштати око 4.000. На пример ако путујете у Грчку на десет дана са троје деце платићете око тридесетак евра за здравствено.
Услед пандемије корона вируса у многим земљама морате пре самог путовања урадити тест на ковид. Он мора бити урађен 72 сата пре путовања.
Брзи сериолошки тест на лични захтев према подацима Републичког фонда за здравствено осигурање кошта 1.200 динара, а ПЦР тест 9.000 динара. Поједине земље попут Грчке траже тестове и за децу старију од 12 година што је још један издатак ако путујете породично.
Додатни трошак пре путовања на одмор представља и обнова летње гардеробе, те ће вас нови купаћи костим коштати од 1.000 до 3.000 динара, пешкир од 1.000 до 1.500 динара.