Стиже пореска обавеза за ову групу грађана, уколико закасните казна је папрена: Од 5.000 до 150.000 динара
У случају неподношења пореске пријаве у прописаном року, обвезник подлеже обавези плаћања камате и прекршајној одговорности.
Фриленсери у Србији имају рок до 30. октобра да предају пореску пријаву и плате порез за трећи квартал 2024. године. Пријава прихода фриленсера за трећи квартал ове године почела је 1. октобра.
Пореска пријава се подноси ектронским путем, преко портала https://frilenseri.purs.gov.rs/ и по успешно тако поднетој пријави, систем ће генерисати уплатницу са попуњеним подацима за уплату и QR кодом, по основу које фриленсери могу измирити своје обавезе.
Пореска управа иначе не шаље решења фриленсерима, јер они спадају у категорију самоопорезивања и сами морају да обрачунају своје обавезе помоћу калкулатора на сајту Пореске управе и плате их подношењем пријаве.
Од 1. до 30. октобра пореске пријаве за трећи квартал 2024. подносе сва физичка лица која имају обавезу подношења пореске пријаве по основу остварених прихода по основу уговорене накнаде за извршени рад и приходе од ауторских и сродних права на које се порез плаћа самоопорезивањем.
У случају неподношења пореске пријаве у прописаном року, обвезник подлеже обавези плаћања камате и прекршајној одговорности.
За неблаговремено подношење пореске пријаве, како наводи Пореска управа, предвиђена је новчана казна од 5.000 до 150.000 динара.
Уколико се са пријавом касни, фриленсери на остварене приходе треба да обрачунају камату од дана доспелости обавезе до дана плаћања и тако измире увећану пореску обавезу.
Фриленсери су до 30. априла имали рок да предају пореску пријаву и плате порез за први квартал ове године, за други квартал до 30. јула, док је рок предаје пореске пријаве за четврти квартал до 30. јануара 2025. године.
Радници на интернету могу да изаберу један од два модела по којима им се обрачунати износ пореза и доприноса за један квартал који треба да плате.
Према моделу А, ако зараде до 103.296 динара у кварталу, фриленсери не плаћају порез.
За доприносе за пензијско и инвалидско осигурање (ПИО) плаћа се 24 одсто, за здравствено осигурање 10,3 одсто, односно минимално 5.497 динара.
Порез на приходе према овом моделу износи 20 процената.
Фриленсери могу да изаберу и модел Б при обрачунавању обавеза за један квартал и он садржи нормиране трошкове од 34 одсто и неопорезиви износ од 62.300 динара.
Порез је у овом случају десет одсто, а доприноси за ПИО 24 одсто на опорезиви део прихода, док здравствено осигурање и за овај модела износи 10,3 одсто, односно најмање 5.497 динара квартално.
Према ранијим подацима Националне алијансе за локални економски развој (НАЛЕД) фриленсери су за остварене приходе у другом кварталу поднели 3.288 пореских пријава, а за први и други квартал укупно је поднето 6.685 пореских пријава.
Подаци НАЛЕД-а показују да је број поднетих пријава за први и други квартал ове године порастао за 21 одсто у односу на први и други квартал 2023. године.
Извор: Србија Данас/Телеграф