СТИЖУ НОВЕ ФИСКАЛНЕ КАСЕ! Закон се разматра и у Народној скупштини, а трговце чекају нове промене
Нове промене за све привреднике који користе фискалне касе
Од 1. јанаура 2022. мораће да имају додатни уређај уз касу, који ће и трговцима и предузетницима и правним лицима, донети и нове трошкове. Нови закон о фискализацији ушао је и у скупштину, а циљ његовог доношења је контрола и боља наплата пореза.
КАРДИОЛОГ ОТКРИВА: Да ли је могуће спречити болести срца и крвних судова
ЛЕПЕ ВЕСТИ ЗА СРБИЈУ: Наша држава завршава годину са најбољим економским растом у Европи
"НАСТАВНИЦИ РАДЕ ОД ЈУТРА ДО СУТРА" Немају сви ђаци исте услове за школовање, који су највећи проблеми онлајн наставе?
У Србији око 230.000 угоститеља и трговаца свом могућом робом користи фискалне касе и сви они ће, по новим прописима, морати да обезбеде додатну технологију која ће пратити издавање рачуна. Корисници фискалних каса, практично, ће морати да обезбеде нови уређај који подсећа на мобилни телефон и који је у момету увођења у региону, пре неколико година, коштао и до 400 евра.
Нову технологију мораће да имају сви привредници који плаћају порез на приход од самосталне делатности, као и предузећа која плаћају порез на добит. Накнадно ће, позаконским актима, бити прецизирано и које групе привредника, неће бити део "нове приче о фискализацији".
Велики продајни системи углавном су већ опремљени савременим фискалним касама. Истовремено је у целој Србији много више оних који имају старе фискалне касе уведене прописима из 2005.
Новина је заправо софтвер. Уређај би био повезан с Пореском управом, која би истог момента када се неки производ наплати и прође кроз фискалну касу, добила податак о месту, времену и цени продате робе.
Пренос података ће бити омогућен захваљујући интернет вези, што значи да ће сваки предузетник који користи фискалну касу морати да има и интернет.
"У случају прекида интернета, обвезник ће накнадно доставити Пореској управи податке о издатим рачунима,и то одмах по успостављању везе, а најкасније у року од пет дана од момента издавања рачуна", наводи се у предлогу закона.
Трошак и до 400 евра
Ново правило практично би значило и нови трошак за пореске обвезнике јер би они морали да купе додатни уређај. Колико би он у Србији могао да кошта још није званично саопштавано, али би пример из Хрватске могао да послужи као репер.
У Хрватској је фискализација уведена 2013. године, што је предузетнике појединачно коштало најчешће 400 евра. Резултати су били видљиви одмах након примене прописа и то кроз већу наплату пореских прихода.
Пре две године када се први пут помињао нови закон о фискализацији у Србији, у ресорном министарству разматрана је могућност да држава предузетницима делимично финансира набавку нове неопходне опреме.
Важећи Закон о фискалним касама је у примени од 1. јануара 2005. године. У Министарству финансија кажу да је у међувремену технологија која се може применити у овој области, значајно напредовала, те је након извршене анализе постојећег система фискализације, установљено да постоји потреба за његовим унапређењем.