СТОП ЗА СРБЕ: Читава Европа спушта рампу, у Грчку можда ни после 1. августа
Одлуку да остану "закључани" за наше грађане, власти у Грчкој донеле су на основу тренутне, епидемиолошке слике у нашој земљи.
Грчка граница остаје затворена за грађане Србије све до 1. августа, а није искључено да ће тако бити и после тога.
НАЈВИШЕ ПОСЕЋЕНА МЕСТА ТОКОМ ЛЕТЊЕ СЕЗОНЕ: Срби путују готово свуда, али једну земљу ОБАВЕЗНО ЗАОБИЛАЗЕ
СТИЖЕ НОВА ОАЗА ЗА ОДМОР У СРБИЈИ: Расписан тендер за додатне радове на језеру Бубањ код Крагујевца
Светска банка саопштила најновије прогнозе: У Црној Гори народ иде у СИРОМАШТВО
То значи да Срби неће моћи у Грчку ни с негативним тестом на вирус корона. Одлуку да остану "закључани" за наше грађане, власти у Грчкој донеле су на основу тренутне, поражавајуће епидемиолошке слике у нашој земљи. И нису само Грци забранили улазак нашим грађанима, то је пре њих урадила већина земаља ЕУ. Чак и оне које су донедавно дозвољавале улазак, сада су вратиле двонедељни карантин. Међу последњима које су то урадиле су Мађарска и Хрватска.
Експресно су прошле две недеље од последње препоруке Европског савета за приступ шенгенском простору трећих земаља у току епидемије вируса корона. Србија се тада нашла међу 14 привилегованих земаља чијим грађанима је отворен пролаз, али се у међувремену епидемиолошка ситуација код нас знатно погоршала. Према сазнањима медија, очекује се да представници земаља чланица у Бриселу, сходно ранијем договору, данас у току дана саопште ревидирану листу.
Такође, према тврдњама медија, водила се велика полемика око тога да ли да Србија и Црна Гора буду задржане на приоритетној листи, имајући у виду изненадно повећање броја случајева у целом региону Балкана.
- Неке од чланица су веома забринуте због актуелног развоја епидемиолошке ситуације на Западном Балкану и желе да спрече ризик даљег ширења заразе - истиче извор у Европском савету.
Прва листа састављена је на основу процене Европске комисије још од 11. јуна, али се стање на терену од тада умногоме променило.
Не чекајући ревидирану листу, многе државе чланице су и пре 15. јула почеле редом да на основу појединачних одлука "спуштају рампе" за наше држављане, што им је и било омогућено препоруком од 1. јула.
Неке од оних које пролаз и даље држе отвореним пооштриле су услове, па је тако у више њих уведена обавеза четрнаестодневне самоизолације по доласку за наше држављане.
Удружење туристичких агенција, хотелијери, водичи и превозници упутиће Влади Србије писмо са апелом за додатну помоћ, због катастрофалних последица пандемије на њихово пословање. Према речима Сеничића, приходи агенција пали су за више од 90 одсто, и без секторске помоћи неће моћи да опстану.
- На летовању је око 70.000 људи из Србије, од тога је преко агенција отишла можда половина - казао је Сеничић. - То је тек око седам одсто од очекиваног прихода у шпицу сезоне.
БАНКРОТ УЗДРМАО ДУБРОВНИК: Лоша туристичка сезона! ГОСТИЈУ НЕМА, иако су цене смештаја ниже за 60 одсто
БОРБА ЗА ТУРИСТИЧКУ СЕЗОНУ: Ево колико туриста из Србије је тренутно у Хрватској
КО ЈЕ ОТИШАО НА ОДМОР, ОТИШАО ЈЕ, ОД СУТРА НОВЕ МЕРЕ! Грци спремни на ОШТРЕ ОДЛУКЕ због великог броја оболелих
МИНИСТАР ДАЧИЋ САВЕТУЈЕ: Добро се информишите пре одласка на путовање, ситуација се мења из дана у дан
КОРОНА ПОМРСИЛА РАЧУНЕ СВЕТСКИМ СИЛАМА: Пасош Србије моћнији од АМЕРИЧКОГ И РУСКОГ