Svetska banka saopštila najnovije prognoze: U Crnoj Gori narod ide u SIROMAŠTVO
Velike posledice će se osetiti na prihode stanovništva
U Crnoj Gori bi, zbog pandemije korona virusa, između devet hiljada i 20 hiljada građana moglo upasti u siromaštvo, ocenili su iz Svetske banke (SB) i dodali da bi efekat mogao biti i gori ako kriza potraje.
Kako do stana sa 4.500 evra? Vrlo lako, u Srbiji novi propisi za STAMBENE KREDITE
DANAS STUPA NA SNAGU NOVI PRAVILNIK ZA ZAPOSLENE I POSLODAVCE: Evo koje su sve kazne ako ga ne poštujete
ZBOG PANDEMIJE BALKAN NA IVICI SIROMAŠTVA? Krajnji efekat bi mogao biti mnogo gori!
Viša ekonomistkinja SB, Trang Van Nguyen, kazala je agenciji Mina-business da bi, u slučaju da se desi drugi talas pandemije i slična situacija ponovi do kraja godine, efekat mogao biti mnogo gori ako ne bude nikakvih Vladinih politika.
- Sve to sugeriše da bi nivo siromaštva mogao da se vrati na nivo koji je u Crnoj Gori bio prisutan 2013. godine, čime bi se potpuno poništio sav napredak koji je ostvaren na tom polju - rekla je Nguyen komentarišući beleške SB koje sagledavaju uticaj Covid-19 na siromaštvo na Zapadnom Balkanu.
Beleške SB, koje su prezentovane krajem maja, predstavljaju dopunu ranije objavljenog Redovnog ekonomskog izveštaja za Zapadni Balkan i osim na siromaštvo odnose se na oblast fiskalne politike, finansijskog sektora, tržišta rada i socijalne zaštite.
Nguyen je saopštila da su u SB procenili da bi prihodi jednog domaćinstva u proseku mogli da se smanje pet do deset odsto, u zavisnosti od toga koliko će kriza sa pandemijom trajati.
Na pitanje da li postoje neke posebne ciljne grupe u Crnoj Gori kojima više preti rizik od siromaštva, Nguyen je odgovorila da je i pre krize izazvane pandemijom korona virusa u državi bilo identifikovano više grupa koje su u riziku od siromaštva.
- Može se očekivati da su to grupe koje pripadaju etničkim manjinama, porodice sa velikim brojem dece i čiji članovi rade u neformalnom sektoru, kao i porodice u kojima je prisutan nizak nivo obrazovanja. Tu ima i kategorija kao što su stariji ljudi i osobe sa invaliditetom, koji su ranjive grupe, ne možda sa prihodovne strane koliko sa strane zdravstvene zaštite i socijalne inkluzije - objasnila je Nguyen.
Prema njenim rečima, ima tu još nekih grupa iz sektora koji su posebno pogođeni krizom, kao što su radnici koji će ostati bez posla, odnosno zaposleni koji su radili samo pola radnog vremena, ili mlađi i manje iskusni radnici.
Na pitanje šta je crnogorska Vlada preduzela kako bi smanjila rizik od siromaštva, Nguyen je odgovorila da je u početnoj fazi fokus bio da se zaštiti ekonomija i privreda i da se pruži podrška firmama kako bi se sačuvala radna mesta.
- U ciju podrške prihodima domaćinstava, Vlada je već preduzela neke mere kao što su isplate penzionerima i udvostručene subvencije za račun za električnu energiju, ali ako se kriza produži verovatno će se javiti potreba da se razmotre dalje mere podrške sa prihodovne strane koje bi morale da budu ciljane - smatra Nguyen.
Ona je ocenila da su bitne i one mere koje se odnose na negotovinske, odnosno nenovčane transfere, koje bi bile usmerene na osetljive i ugrožene grupe u smislu kontinuiranog obezbeđivanja osnovnih usluga socijalne zaštite.
- Veoma bitan je i sektor obrazovanja, jer ako dođe do produženog poremećaja u sektoru obrazovanja ili opšteg obrazovanja to može dodatno da proširi i poveća jaz između većeg dela dece i dece iz osetljivih ugroženih grupa - rekla je Nguyen.
Kada je u pitanju uticaj Covid-19 na siromaštvo u zemljama Zapadnog Balkana, Nguyen je odgovorila da će se velike posledice osetiti na prihode stanovništva.
BANKROT UZDRMAO DUBROVNIK: Loša turistička sezona! GOSTIJU NEMA, iako su cene smeštaja niže za 60 odsto
"GARANTUJEM, BIĆEMO NAJBOLJI" Vučić: Plate i penzije se neće smanjivati, samo će rasti!
MEGAPROJEKAT U GRČKOJ: Atina nikada više neće biti ista nakon NAJVEĆEG PROJEKTA U EVROPI
BORBA ZA TURISTIČKU SEZONU: Evo koliko turista iz Srbije je trenutno u Hrvatskoj
NOVI TREND: Prodaju vile s bazenima jer ne mogu da plaćaju kredite