Светска банка саопштила најновије прогнозе: У Црној Гори народ иде у СИРОМАШТВО
Велике последице ће се осетити на приходе становништва
У Црној Гори би, због пандемије корона вируса, између девет хиљада и 20 хиљада грађана могло упасти у сиромаштво, оценили су из Светске банке (СБ) и додали да би ефекат могао бити и гори ако криза потраје.
Како до стана са 4.500 евра? Врло лако, у Србији нови прописи за СТАМБЕНЕ КРЕДИТЕ
ДАНАС СТУПА НА СНАГУ НОВИ ПРАВИЛНИК ЗА ЗАПОСЛЕНЕ И ПОСЛОДАВЦЕ: Ево које су све казне ако га не поштујете
ЗБОГ ПАНДЕМИЈЕ БАЛКАН НА ИВИЦИ СИРОМАШТВА? Крајњи ефекат би могао бити много гори!
Виша економисткиња СБ, Транг Ван Nguyen, казала је агенцији Mina-business да би, у случају да се деси други талас пандемије и слична ситуација понови до краја године, ефекат могао бити много гори ако не буде никаквих Владиних политика.
- Све то сугерише да би ниво сиромаштва могао да се врати на ниво који је у Црној Гори био присутан 2013. године, чиме би се потпуно поништио сав напредак који је остварен на том пољу - рекла је Nguyen коментаришући белешке СБ које сагледавају утицај Covid-19 на сиромаштво на Западном Балкану.
Белешке СБ, које су презентоване крајем маја, представљају допуну раније објављеног Редовног економског извештаја за Западни Балкан и осим на сиромаштво односе се на област фискалне политике, финансијског сектора, тржишта рада и социјалне заштите.
Nguyen је саопштила да су у СБ проценили да би приходи једног домаћинства у просеку могли да се смање пет до десет одсто, у зависности од тога колико ће криза са пандемијом трајати.
На питање да ли постоје неке посебне циљне групе у Црној Гори којима више прети ризик од сиромаштва, Nguyen је одговорила да је и пре кризе изазване пандемијом корона вируса у држави било идентификовано више група које су у ризику од сиромаштва.
- Може се очекивати да су то групе које припадају етничким мањинама, породице са великим бројем деце и чији чланови раде у неформалном сектору, као и породице у којима је присутан низак ниво образовања. Ту има и категорија као што су старији људи и особе са инвалидитетом, који су рањиве групе, не можда са приходовне стране колико са стране здравствене заштите и социјалне инклузије - објаснила је Nguyen.
Према њеним речима, има ту још неких група из сектора који су посебно погођени кризом, као што су радници који ће остати без посла, односно запослени који су радили само пола радног времена, или млађи и мање искусни радници.
На питање шта је црногорска Влада предузела како би смањила ризик од сиромаштва, Nguyen је одговорила да је у почетној фази фокус био да се заштити економија и привреда и да се пружи подршка фирмама како би се сачувала радна места.
- У цију подршке приходима домаћинстава, Влада је већ предузела неке мере као што су исплате пензионерима и удвостручене субвенције за рачун за електричну енергију, али ако се криза продужи вероватно ће се јавити потреба да се размотре даље мере подршке са приходовне стране које би морале да буду циљане - сматра Nguyen.
Она је оценила да су битне и оне мере које се односе на неготовинске, односно неновчане трансфере, које би биле усмерене на осетљиве и угрожене групе у смислу континуираног обезбеђивања основних услуга социјалне заштите.
- Веома битан је и сектор образовања, јер ако дође до продуженог поремећаја у сектору образовања или општег образовања то може додатно да прошири и повећа јаз између већег дела деце и деце из осетљивих угрожених група - рекла је Nguyen.
Када је у питању утицај Covid-19 на сиромаштво у земљама Западног Балкана, Nguyen је одговорила да ће се велике последице осетити на приходе становништва.
БАНКРОТ УЗДРМАО ДУБРОВНИК: Лоша туристичка сезона! ГОСТИЈУ НЕМА, иако су цене смештаја ниже за 60 одсто
"ГАРАНТУЈЕМ, БИЋЕМО НАЈБОЉИ" Вучић: Плате и пензије се неће смањивати, само ће расти!
МЕГАПРОЈЕКАТ У ГРЧКОЈ: Атина никада више неће бити иста након НАЈВЕЋЕГ ПРОЈЕКТА У ЕВРОПИ
БОРБА ЗА ТУРИСТИЧКУ СЕЗОНУ: Ево колико туриста из Србије је тренутно у Хрватској
НОВИ ТРЕНД: Продају виле с базенима јер не могу да плаћају кредите