СТРУЧЊАЦИ ДАЛИ ОДГОВОР КОЈИ МУЧИ СВЕ! Откривено који је најбољи начин да се погура економија једне државе?
Улагања у обновљиве изворе енергије опала су због немогућности повезивања на мрежу
Када је, усред пандемије, Економско друштво Аустралије позвало 150 брилијантних младих умова да осмисле начине да се оснажи економија, међу гомилом идеја о побољшању пореског система, давања зајмова привреди и подстицања производње, два предлога су се истакла и оба су била скоро иста.
ГДЕ СУ НАШЕ МИЛИЈАРДЕ: Објављен списак највећих пореских дужника у Србији, од цифара боли глава
ЕКОНОМСКИ БУМ У НАРЕДНИМ МЕСЕЦИМА: Нови пакет мера за привреду Србије у марту или априлу!
Каква је разлика у јавном дугу Немачке и Србије: Председник Вучић о финансијским изазовима у време короне
Идеја је била да се убрза 15 или више пројеката који већ постоје у плану аустралијског енергетског предузећа и који су идентификовани као важни за подмиривање потреба преноса преко електричних мрежа у наредних 20 година.
Рад на тим пројектима требало би да буде започет одмах, сада када су инвестиције приватног сектора скоро па непостојеће, када постоји тражња за пословима на тржишту и када је влада спремна за даје позајмице са каматама које су близу нуле.
То би показало које су све предности довођења ултра јефтине струје од места где настаје до места на ком је потребна, јер су скупи генератори фосилних горива скоро нестали са тржишта, или су превазиђени.
Предлог младих стручњака би помогао да се обновљиви извори електричне енергије повежу на мрежу, што ни тржишту, а ни влади не успева да брзо заврши.
Улагања у обновљиве изворе енергије у Аустралији су опала за 40 одсто, највише због немогућности повезивања на електричну мрежу. Најбоље локације за производњу струје из ветра и сунца често немају најбољу повезаност са постојећим мрежама и кабловима како би ова струја без проблема стигла до потрошача.
Предлог једног од тимова био је да поставе 900 километара каблова кроз Аустралију и да се са овом изградњом почне већ следеће године.
Тренутна мрежа у Аустралији вреди 2о милијарди долара, није прилагођена новим технологијама производње струје и имао застарелу инфраструктуру. Имплементација 15 постојећих пројеката коштала би додатних 6 милијарди долара.
Убрзавање спровођења ових пројеката могло би да створи 100.000 радних места, да донесе нове инвестиције приватног сектора у обновљиве ресурсе и да снизи притисак на цене струје.
Влада би дала зајмове чије би камате биле на нивоу инфлације, а фирке које би радиле на овим пројектима биране би по томе колимо су способе да испрате рокове, као и по плановима да створе дуготрајно запослење за своје раднике.