СТРУЈА И ДО 4.000 ЕВРА ЗА МЕГАВАТ-САТ! Европске државе у паници, најављују штедње и субвенције
Транспорт гаса Северним током биће обустављен од 31. августа до 2. септембра због планираних техничких радова, саопштио је Гаспром. До краја идуће године норвешка електромрежа неће наплаћивати тарифе за пренос струје. И друге државе покушавају да субвенцијама помогну грађанима – али ни то и не иде лако јер цене на берзама дивљају.
Немачка индустрија која у великој мери зависи од гаса: произвођачи стаклених боца, челика, лекова, хемикалија, па чак и перионице веша, већ имају проблеме и стрепе од прекида рада. Кажу, и пре бриселског договора о штедњи срезали су потрошњу, а за прелазак на друго гориво треба им време.
- Трошкови су огромни, такве мере, то није нешто што можемо да спроведемо за пола године или годину дана. Предузели смо разне мере и већ уштедели и до 20 одсто гаса, можемо да управљамо електраном само ако имамо обезбеђено снабдевање. Не можемо делимично да затворимо постројење, за нас је то укључено или искључено - рекао је Јан Екерскорн, директор компаније "Цинкпауер Мекенхајн".
ВЛАДИМИР ЛУЧИЋ после потврде да је српска компанија најуспешнија у региону: Поносни на Телеком!
ЧЛАНИЦЕ ОКРЕЋУ ЛЕЂА ЕУ?! Још две земље подржале Немачку и поручиле Русима: "Верујемо у међуљудске односе"
НЕМАЧКА У ВЕЛИКОМ ПРОБЛЕМУ: Без руског гаса чека их хладна зима - из Бундестага моле за сертификацију "Северног тока 2"
Цена струје на Балтику експлодирала, Шведска најављује веће субвенције
Балтичка берза струје ове седмице је експлодирала – струја у једном часу достигла цену од невероватних 4.000 евра за мегават-сат.
Просечна цена за Литванију била је рекордних готово 830 евра, па је земља позвала регулаторе Европске уније да реагују на тржишту електричне енергије. У страху од још веће кризе, предузећа су затражила од владе да ограничи цену и извоз.
- Треба покренути овај проблем на европском нивоу. Али ово је само један фактор. Други фактор је што тренутно, једноставно физички не производимо довољно струје. Држава би могла да све капацитете и оне што мало више загађују, као што су гас и мазут – врати на тржиште - навео је Андријус Романовскис, председник литванске пословне конфедерације.
У Шведској најављују веће субвенције за струју како би заштитили потрошаче.
- Швеђани могу бити сигурни да ћемо подржати домаћинства и предузећа, посебно она која су најтеже погођена. Желимо да уведемо максималну цену електричне енергије, а то значи, најмање 30 милијарди шведских круна за рефундацију струје за домаћинствима - рекла је премијерка Шведске Магдалена Андерсон.
Економисти оцењују да је повећање дотација контрапродуктивно, јер ће довести само до веће потрошње струје.