СТУДЕНТ смислио програм ПРОТИВ ШВЕРЦА ЛЕКОВА: Годишња уштеда 300 милиона евра
Заинтересоване велике компаније
Марко Митровић (21) из Београда, студент друге године информационих технологија, патентирао је компјутерски програм који спречава шверц лекова и корупцију у фармацији, али и омогућава једноставније пословање у медицини и фармацији. Ако се узме у обзир да црно тржиште лекова вреди 300 милиона евра годишње, није ни чудо да су за Марков софтвер већ заинтересоване велике компаније.
Прочитајте и:
Марко Митровић је скроман београдски младић који каже да га највише интересују информационе технологије, а да је на идеју да патентира овај софтвер дошао јер у породици има фармацеуте.
- Имплементацијом овог програма здравство ће имати значајне уштеде јер ће искоренити црно тржиште лекова и медицинских средстава, које годишње инкасира око 300 милиона евра. Програм омогућава планирање потреба и статистику потрошње свих лекова. Такође, постиже тренутно онлајн скидање потребних производа са стања берзе лекова, контролише порез и царину, али и планира буџет - објашњава он.
Према његовим речима, софтвер се израђује у неколико фаза, а основна је база свих регистрованих лекова у Србији, медицинских средстава и дијететских производа на тржишту.
- Програм се примењује тако што овлашћени радник у апотеци, здравственој установи има шифру преко које приступа берзи лекова, скида са стања потребне лекове или медицинска средства, Веледрогерије, односно снабдевачи, то у својој бази региструју и испоручују мање пошиљке доставним возилима. На тај начин се здравствене установе, РФЗО, на крају и буџет штити од злоупотреба, сиве економије, превеликих лагера лекова, а има простора за планирану потрошњу, али и хитну набавку медикамената - наглашава Марко и додаје да би се на тај начин изгубила потреба з6а расписивањем тендера за набавку лекова, који се често обарају, чиме се успорава снабдевање.
Програму би могле да приступе и надлежне инспекције, да би контролисале пут лекова и медицинских средстава унутар базе података.
- У здравственим установама сваку набавку и издавање лекова, али и употребу осталих материјала, такође би пратио програм. Тако би се онемогућило одливање лекова на недозвољене начине. База података користила би и увозницима лекова и медицинских средстава који би на основу тога могли да планирају увоз, односно производњу на годишњем нивоу због прецизне процене и плана увоза, а на основу промета у претходној години - каже он.