СВЕ ПО ЗАКОНУ: Ево у ком случају можете добити ПРИНУДНОГ УПРАВНИКА иако живите у КУЋИ, а не у СТАНУ
Више се питања поставља, па отуда и недоумице
Зграде или куће које имају најмање три стана имају обавезу да се по новом закону о становању и одржавању зграда, региструју као стамбене заједнице и да поставе управника, кажу у министарству грађевинарства. У противном, и оне ће добити принудну управу.
Прочитајте и:
- Живимо у кући где су два стана, мој супруг је власник једног а комшија другог. Имамо заједничко двориште и заједнички ходник из кога се улази у станове. Нисмо сигурни да ли би ми морали да региструјемо кућу као стамбену зајединцу, односно да изаберемо управника. У нашем случају то уопште није лако, јер нисмо у добрим односима са комшијом - прича Биљана Ђокић из Београда.
Русија ће школовати српске ђаке: Пуне стипендије, а треба да урадите само ОВО
Више се питања поставља, па отуда и недоумице. Прво, да ли зграде са два стана, односно два власника и заједничким улазом морају да буду регистроване као стамбене заједнице и имају управника? Друго питање је да ли се то односи и на зграду са два стана, односно два власника, а које имају различите улазе, као што је на пример, кућа на спрат, степениште са стране, или приземна кућа, подељени улази у станове? Или шта се дешава у случају да зграда има два стана а једног власника и један заједнички улаз? Да ли мора да се региструје? За сва ова питања одговор је само један.
- Законом је дефинисано да се под стамбеном зградом сматра зграда која је намењена за становање и која се користи за ту намену, а састоји се од најмање три стана - објашњавају у ресорном министарству.
Привредни суд у Нишу поводом накнаде за обраду кредита: Пресуда у КОРИСТ БАНКЕ
С друге стране, породичне куће, које су по дефиницији коју даје закон, зграде са два стана, немају по закону обавезу да формирају стамбену заједницу, па и немају обавезу да имају управника, јер нису стамбене зграде, већ породичне куће, и за њихово одржавање одговорни су њени власници. У случају да их је двоје онда о одржавању зграде воде рачуна власници оба стана.
Први корак власника станова у тим стамбеним зградама, у којима постоји минимум три стана било би да организују скупштину станара и да заједно изаберу управника или професионалног управника своје зграде. До сада је то, како се сазнаје, урадило више од 27.000 стамбених заједница у Србији. Сваке недеље у просеку пријављује и региструје око 1.000 нових стамбених заједница.
О последицама нерегистрације и неизбора управника у министарству грађевине одговорају:
ВЕЛИКА ПРОМЕНА: Стиже картица која ће послати СИМ у ИСТОРИЈУ и направити места за веће батерије
- Предвиђена је могућност да се у зградама које нису изабрале ни један начин управљања, по пријави било ког власника стана (посебног дела) или комуналног инспектора, решењем јединице локалне сампуправе постави тој згради један професионални управник. Он би требало да помогне станарима да организују управљање и одржавање у тој згради. Тренутно је у процедури инспекцијски надзор, након ког ће у оним зградама где станари не могу да се договоре око избора управника, општина поставити привременог принудног управника који ће управљати зградом само до договора самих станара и о њиховом трошку - истичу у министарству.
Унапређење српско-руске сарадње: Пета привредна изложба "Експо-Русија Србија 2018" у Београду
Наравно, уколико се оглуше, власнике очекује санкционисање.
Погледајте да ли ИСПУЊАВАТЕ УСЛОВЕ: До пензије без ДАНА ПРОВЕДЕНОГ НА ПОСЛУ, ево и како
- Као и сваки закон и овај закон предвиђа прекршајне одредбе и евентуално вођење прекршајног поступка, уколико инспектор поднесе иницијативу за његово покретање. У случају да се пред прекршајним судом утврди да су се у поступању стамбене заједнице (која има право да изнесе своје разлоге зашто сматра да није прекршила закон), ипак стекли елементи прекршаја, може се изрећи и новчана казна, у складу са распонима усклађеним са законом којима се регулишу прекршаји правних лица. Та казна може бити минимална ако постоје олакшавајуће околности за таково поступање стамбене заједнице. Новчану казну дугује стамбена заједница и једино са рачуна стамбене заједнице се може тражити наплата изречене новчане казне - објашњавају у ресорном министарству.