СВЕ ВИШЕ СТРАНАЦА ДОЛАЗИ У СРБИЈУ ЗБОГ ПОСЛА: Ове године издато више од 10.000 дозвола за рад
Према подацима лиценцираних агенција, од јануара до новембра 2020. године њиховим посредством у иностранству запослило се приближно 1.000 наших држављана
У 2020. години издато је више од 10.000 дозвола страним држављанима за рад у Србији, рекла је министарка за рад Дарија Кисић Тепавчевић.
ИНФЛАЦИЈА УДАРА ГДЕ СТИГНЕ: Цене порасле у небо, одећа и обућа постали луксуз
Вучић отворио постројење "Дубока прерада" у Панчеву: Инвестиција вредна 300 милиона евра! (ВИДЕО)
ДОБРЕ ВЕСТИ ИЗ НБС! Извоз Србије готово достигао ниво пре пандемије
Додала је да је од децембра 2014. године, када је ступио на снагу Закон о запошљавању странаца, издато приближно 55.000 дозвола, највише радницима из Кине, Русије, Турске и Италије, наводи се на сајту владе.
Кисић Тепавчевић је на видео-конференцији "РЕ: Интеграте – повратак и (ре)интеграције: изазови током ковид-19 пандемије" коју је организовао пројекат "Миграције за развој", а спроводи Немачка организација за међународну сарадњу – ГИЗ, подсетила на то да је у фебруару ове године усвојена Стратегија за економске миграције за период од 2021. до 2027. године.
Циљ тог документа, како је истакла, јесте да оснажи институционалне капацитете, створи друштвени и привредни амбијент за успоравање одласка радно способног становништва, јача везе са дијаспором и подстиче повратне миграције.
Такође, министарка је додала да је, уз подршку ГИЗ-а, у току израда пратећег акционог плана за период од 2021. до 2023. године, напомињући да је веома важно да градимо систем прикупљања података о различитим категоријама повратника, како бисмо на прави начин креирали програме подршке за сваку од њих.
Она је рекла да не постоје званичне статистике, ни релевантни подаци, о томе колико грађана Србије одлази на рад у иностранство, као ни подаци о њиховом полу, стручности и годинама.
Према подацима лиценцираних агенција, од јануара до новембра 2020. године њиховим посредством у иностранству запослило се приближно 1.000 наших држављана, што је знатно мање у односу на претходне године, када се у просеку на годишњем нивоу преко тих агенција запошљавало приближно 6.500 наших грађана.
У истом периоду посредством Националне службе за запошљавање око 1.500 наших грађана је пронашло посао у иностранству, пре свега у Словенији и Немачкој.