Сви произвођачи у Србији могу бити "Чуваркуће": Професор Вељковић открива због чега је то важно за бизнис
Средином јуна, Привредна комора Србије почела је у сарадњи са партнерима пројекат "Стварано у Србији".
Пројекат је усмерен на подршку домаћим производима и произвођачима, као и на јачање свести потрошача о значају куповине домаћих производа.
Проф. др Саша Вељковић, редовни професор Економског факултета Универзитета у Београду објашњава да је овим пројектом направљена читава стратегија која ће имати вишеструке позитивне ефекте на економију Србије, почев од повећања запослености и инвестиција, преко подизања конкурентности и јачања имиџа домаћих брендова и Србије као земље успешних компанија, до унапређења спољнотрговинског биланса.
- Пројекат "Стварано у Србији" има национални значај, а покретач, Привредна комора Србије фокусирана је на подизање свести код привредника с једне стране, али и код потрошача, да препознамо и пронађемо оно најбоље из Србије створено домаћим радом, сировинама И материјалима, што по квалитету представља натпросечан производ на овим просторима - објашњава професор Вељковић.
Он је убеђен да таквих производа на нашем тржишту сигурно има, а сигуран је и да домаћи произвођачи могу да промене неке сировине и сировинске базе, па да се уместо нечега што се увози из иностранства користе производи из Србије и да се на тај начин испуне услови за добијање жига "Чуваркуће" који означава производ направљен у Србији од домаћих сировина.
Професор Вељковић објашњава да је до сада био проблем што потрошачи само на основу бренда нису могли да закључе да ли је нешто стварано у Србији или није, што ће се променити и означавањем производа жигом "Чуваркућа".
- Циљ је - каже професор - да се дâ једнака шанса квалитетнијим домаћим производима, а да бисмо у томе успели, предуслов је да се ти производи пронађу и означе. Управо томе служи "Чуваркућа" која треба на стручан начин, на основу критеријума и пријаве компаније, да укаже који су ти производи чија је новостворена вредност у Србији минимум 80 одсто како је прописано правилима. Сматрамо да ће жиг "Чуваркуће" производима који га "носе" помоћи да се позитивно разликују на тржишту, а уједно "Чуваркућа" даје и гаранцију потрошачима, да иза таквих производа стоји квалитет под број један, али и домаће сировине и домаћи рад.
Предност коју жиг "Чуваркуће" доноси компанијама, односно њиховим производима, јесте да ће за њихов производ бити вођена озбиљна маркетиншка кампања. Производ ће бити дистрибуиран у трговинским ланцима широм Србије који су партнери пројекта "Стварано у Србији", затим ће се организовати и манифестације на којима би се показали резултати улагања српске памети, рада и сировина. Ове кампање ће служити за подизање свести грађана о значају куповине квалитетних домаћих производа и указати на користи које то доноси.
- Осим тога - објашњава професор - производ коији има такву гаранцију квалитета је лакше дистрибуирати и на захтевнијем страном тржишту.
Право на жиг имају сви произвођачи (без обзира на то да ли имају домаће или страно власништво) који пре свега испуњавају услов од 80% коришћења домаћих ресурса и сировина. Услови су и да њихови производи имају натпросечни мерљиви квалитет, да су на тржишту најмање годину дана и да су израђени од еколошки прихватљивих материјала високе вредности.
Професор Вељковић је још једном истакао целокупан значај овог пројекта којим се помаже привредницима да своје доказано квалитетне производе пласирају на тржиште, затим особама запосленима у фабрикама (који ће своју зараду, опет, потрошити у Србији) или пољопривредним произвођачима од којих ће привредници купити сировине, али и нашој држави у којој ће се сливањем пореза од произведених и купљених производа створити услови за већа улагања у школство, здравство, инфраструктуру и читав јавни сектор. На тај начин се, објашњава он, ствара пун круг кретања новца, од којег ће сваки грађанин Србије имати корист.
Сви заинтересовани привредници детаљне информације и документацију у вези пријаве за жиг "Чуваркућа" могу пронаћи на веб-сајту www.stvaranousrbiji.rs. Овај сајт ће уједно послужити и као својеврсни регистар свих производа који носе жиг "Чуваркућа".