ТАМО ГДЕ МНОГИ ВИДЕ ПРОПАСТ, ОНИ ВИДЕ ПРИЛИКУ: Да ли ће лиснато поврће решити проблем глади у свету?
У средишту америчког града Newarka, на највећој светској вертикалној фарми узгаја се широк спектар различитих усева, од салате, преко биљака до коренастог поврћа. Верује се да ове фарме - које представљају ново чудо технологије, крију решење за проблем глади у свету.
У некадашњој арени за paintball, грдосији од челика и бетона у средишту америчкога града Newarka која је била осуђена на пропадање и рушење, све се зелени од салате. Уредно посложено у својеврсним танковима који стоје једни изнад других на више од 6000 квадрата, ту расте поврће које храни New York.
Добродошли у највећу светску вертикалну фарму, будућност високотехнолошке пољопривреде, концепт који се развија већ више од 10 година, али тек у задње време узима залет за освајање свијета.
Ас АероФармс looks то рефине итс next-gen таке он агрицултуре, ит offers а new таке он commerical #realestate https://t.co/YG6QuVYj7J #CRE— АероФармс (@AeroFarms) Новембер 1, 2016
Вертикалним фармама посветили су се многи иноватори, старт-упови и фирме који због све већег раста броја становника у светским градовима траже нове начине узгајања хране како би се нахранило што више људи, а притом трошило што мање ресурса. Не одмаже ни то што је у развијеним земљама један од тренутно главних трендова локаворство – прехрањивање искључиво локално узгојеним производима.
Вертикалне фарме, које производе усеве у слојевима што се налазе један изнад другог и расту у строго контролисаним условима, за све то су идеалне. Једна од најуспјешнијих светских компанија која развија вертикалне фарме јест АероФармс. Постоји од 2004. године, а за њено оснивање заслужни су Давид Росенберг, директор компаније, Марц Осхима, водитељ маркетинга и доктор Ед Harwood, руководилац научног одељења АероФармса.
We're схоотинг something exciting ат оур #Newark фарм! Stay Тунед. #GrowWithUs pic.twitter.com/BgGlHsvxkk— АероФармс (@AeroFarms) Новембер 11, 2016
Наш тим редефинише агрикултуру
Своју прву вертикалну фарму компанија је изградила на подручју Фингер Лакеса у Ithaci.
- АероФармс је од 2004. године пионир што се тиче вертикалних фарми - рекао је у ексклузивном разговору за Телеграм Давид Росенберг.
У његовој компанији данас ради више од 100 људи, а како нам открива, поноси се чињеницом да је више од 85 посто радника заправо локално становништво, које живи у кругу од максимално 20-ак километра од свог радног места.
- Наш тим редефинише агрикултуру са стручњацима на подручју биљних истраживања, биљне патологије, физиологије усева, с инжењерима механике и електронике, микробиолозима, нутриционистима и са свима онима код којих се побуђује страст за градњом оваквих фарми у великим градовима широм свијета.
Највећа фарма у арени за paintball
Од 2004. године АероФармс је изградио девет вертикалних фарми у Newarku, граду који од Manhattana раздваја само река Худсон, и где супреселили сва своја постројења.
Росенберг каже да су тај град изабрали као свој центар јер он жуди за новим индустријама и здравом храном.
-С обзиром на то да смо компанија коју води одређена мисија, мислимо на све наше дионичаре, а поготово друштво, те размишљамо како решити велику стопу незапослености стварањем нових радних места с годишњим запошљавањем, поштеним платама и бенефитима - каже директор АероФармса.
Осим тога, Newark се учинио идеалним за АероФармс с обзиром на чињеницу да компанија може пласирати своје производе на подручју њујоршког метроа, што се поклапа с циљем АероФармса да својим производима нахране масе.
У складу с тиме је и њихова највећа фарма, уједно и највећа вертикална фарма на свијету, која је смештена у некадашњој арени за paintball и простире се на више од 6410 метара квадратних.
Годишње може произвести више од 90 хиљада тона хране.
Фокусирани су на лиснато поврће
- Тамо где многи виде напуштена складишта ми видимо прилику да их претворимо у место за узгој усева”, каже Росенберг.
- Можемо узгајати и узгајали смо широк спектар различитих усева, од салате, преко биљака до коренастог поврћа, но тренутно смо фокусирани на лиснато поврће, најхрањивију категорију хране која има највећи утецај на здравље у друштвима и произвели смо више од 250 различтих врста.
Slow down то спеед уп. #mondaymotivation #lessonslearned #onthefarm #verticalfarming #JoinAeroFarms pic.twitter.com/sYn06TKUIQ— АероФармс (@AeroFarms) Новембер 14, 2016
Наш систем може се применити на бројне биљке и разматрамо што бисмо могли радити следеће, али сада смо концентрисани на лиснато поврће јер га можемо узгајати у року од 12 до 16 дана, што је брже од традиционалног начина узгајања усева, за који је потребно 30 до 45 дана. На тај начин имамо 30 жетви годишње, за разлику од 2 до 3 жетве код традиционалног узгајања усева.
Тај резултат је утолико импресивнији када се зна да се сви усеви узгајају без сунца и тла, у неким напуштеним складиштима.
- Како бисмо имали бржи циклус жетви, предвидљиве резултате, супериорнију сигурност за храну и мањи утицај на околину, оптимизирали смо наш патентирани аеропонски систем узгајања - објашњава Росенберг.
Користе 95 посто мање воде
Аеропонски систем значи да корен биљке виси у ваздуху, а влага и храњиве материје се прскају по њему.
- Наш аеропонски систем је затворени кружни систем те се користи 95 посто мање воде него код традиционалног узгоја и 40 посто мање воде од хидропонског састава, а притом се пестициди уопше не користе.
95% less water than фиелд фарминг. 40% less than hydroponics. Зеро пестицидес. We're трансформинг агрицултуре. https://t.co/AX9xAHoJqc— АероФармс (@AeroFarms) Оцтобер 11, 2016
Како каже Росенберг, помоћу ЛЕД светала ствара се специфично осветљење за сваку биљку, дајући биљкама спектар, интензитет и фреквенцију која им је потребна како би њихова фотосинтеза имала већи учинак, а самим тиме може се утицати на величину, облик, текстуру, боју и окус биљака с обзиром на прецизну и повећану продуктивност.
Узгајају поврће без упорабе пестицида
- Константно проматрамо макро и микронутријенте наших биљака како бисмо им пружили све што им је потребно да расту. У могућности смо узети исто семе с поља и узгајати га упола брже од традиционалног узгајања.
Као што је споменуто раније, поврће се узгаја без пестицида, а Росенберг каже да им њихов систем, који комбинује и природне услове, допушта да у АероФармсу узгајају поврће без упорабе пестицида, што је један од елемената који понајвише привлачи купце.
- Наши купци једноставно не желе створити здравствени ризик пробављањем пестицида и без обзира на то колико је поврће добро опрано, то је и даље проблем, осим ако попут нас можете узгајати поврће без пестицида.
Судећи према Росенбергу, управо је овај начин узгајања поврћа оно што привлачи купце који су, према његовим риечима, одушевљени “невероватним укусом поврћа”. Наши купци рутински кажу како је наше baby лиснато поврће нешто најбоље што су икада пробали или да нису знали да оно може имати тако добар укус.
Michelle Обама је приличан фан
АероФармсов попис клијената је, иначе, врло широк и разноврстан – своје производе продају великим супермаркетима, другим прехрамбеним фирмама, институцијама и школама, ресторанима и тржницама.
#UrbanAg анд #localfood цан импрове food availability ин #fooddeserts -Оур weekly фармстанд ис јуст оне example https://t.co/ihNzvfGd3D— АероФармс (@AeroFarms) Новембер 10, 2016
- Читав наш циљ је демократизација приступа доброј и здравој храни.
Водећи се овим циљем АероФармс је пре 5 година одлучио отворити лабораторију за индоор узгајање хране у Phillip’s Academy Charter School.
How cool! @AeroFarms брингс the фарм straight инто the classroom. #LetsMove pic.twitter.com/K8QDxWYZt4— The Фирст Lady (@FLOTUS) Април 7, 2016
- Наша технологија узгајања хране је флексибилна и може се прилагодити различитим просторима. У градској школи у Newarku, створили смо другу учионицу у којој ученици могу узгајати храну. Њих уче chefovi, учитељи који воде читаву ствар, но напослетку су ученици ти који управљају свиме, а они воле видети како њихова храна расте.
Пројектом је, иначе, прилично одушевљена и ускоро бивша Прва дама SAD-a Michelle Обама, иначе велика поборница здраве прехране. Посетила је малу АероФармс фарму у школи и јавно дала подршку компанији.
Развили властиту технологију
Росенберг каже како су учитељи прихватили СТЕМ курикулум што је скраћеница за науку, технологију, инжењерство и математику.
- Видели смо велики утицај код ученика и њихове шире породице, те они примењују знања која су добили у школи и на властитим вртовима. Неке су породице постале вегани након што су научили више о важности нутријената и користи прехране која се базира на биљкама.
Ипак, АероФармс није једина твртка у свијету која се бави узгојем поврћа у вертикалним фармама. Осим њих, значајнији произвођачи су америчка твртка BrightFarms и низоземски Плант Лаб, али Росенберг истиче да се њихов приступ узгоју разликује од наведених твртки.
- Разликујемо се по томе што смо развили властиту технологију за узгајање, која је на комерцијалном нивоу и продуктивнија је од свих других приступа који постоје. Све наше могућности и стручност налазе се унутар компаније и ми схватамо биологију биљака и на који начин утицати на њу.
Могућност решавања глади у свету?
Како тврди Росенберг, АероФармс свакодневно добија упите о градњи њихових фарми у многим земљама ширем света и наводи да су у повојима пројекти на четири светска континента. Њихов план је грандиозна – градња 25 нових вертикалних фарми у идућих пет година.
- Надамо се да ћемо у временском оквиру од пет година изградити фарму у Еуропи. У прошлости смо лицненцирали нашу технологију, но сада желимо осигурати њен интегритет те је наш фокус на поседовању и управљању фармама - каже Росенберг.
Први човјек АероФармса, штовише, сматра да уз ову технологију имају могућност решити глад у свијету.
- Не можемо нахранити 9 милијарди људи и наставити узгајати поврће на начин на који се оно тренутно узгаја. Наши природни ресурси и здравље нашег тла не могу издржати терет комерцијалног узгајања хране и зато смо осетили да је узгајање хране у вертикалној фарми нужно због будућности узгоја хране.
Росенберг је поделио неколико савета који су намењени свима који желе направити властиту вертикалну фарму и окренути се овом бизнису. Но, чини се како ипак није све тако једноставно.
- Потребни су вам стручњаци из свих поља хортикултуре, инжењерства и сигурности хране. Имамо више од 130 стандардних операцијских процедура како би осигурали највећи ниво квалитета и конзистентности”, закључује Росенберг.