Тесна сарадња Русије и Кине: Путин одлази у Пекинг са конкретном визијом развоја Евроазије
Руски председник је позван да говори на свечаном отварању самита
Руски председник Владимир Путин ће на предстојећем Самиту о "Путу свиле" у Пекингу (14. и 15. маја) изнети конкретне иницијативе за изградњу најкраће и најисплативије саобраћајне руте, саопштио је данас помоћник руског председника Јуриј Ушаков.
Погледајте шта ће све бити потписано у Пекингу (ИНФОГРАФИК)
Владимир Путин ће представити руску визију перспектива економског развоја Евроазије и предложити низ конкретних иницијатива за изградњу најкраћих, најисплативијих и најефикаснијих саобраћајних рута преко територије Русије и Евроазијске економске уније за превоз робе од Атлантског до Тихог океана - рекао је Ушаков новинарима, преноси агенција Тас с.
ИСКРЕНИ ПРИЈАТЕЉИ: Кина увек БЕЗУСЛОВНО подржавала Србију
Он је навео да ће руски председник говорити на свечаном отварању форума 14. маја, заједно с кинеским председником Си Ђинпингом и генералним секретаром УН Антониом Гутерешом.
Чињеница да је руски председник позван да говори на свечаном отварању самита, по речима Ушакова, илуструје тесну сарадњу Русије и Кине.
- Чињеница да је наш председник позван да буде говорник на церемонији отварања указује на ниво тесне интеракције између Русије и Кине у контексту иницијативе 'Један појас, Један пут'. Кина види Русију као кључног партнера, док је Русија заузврат заинтересована да се кинеска иницијатива искористи за спровођење великих заједничких пројеката, посебно оних усмерених на развој руских региона у Сибиру и на Далеком истоку - додао је Ушаков.
Вучић:У Кини треба да договоримо директну авио линију
Путин ће, како је навео, такође учествовати на бројним радним седницама заједно с лидерима других држава, као и на округлом столу на тему "Синергија интеграцијских иницијатива у интересу економског партнерства", која се одржава другог дана.
Ушаков је саопштио и да је Врховни савет Евроазијске економске уније дао налог за отпочињање преговора с Кином о потписивању споразума о трговини и економској сарадњи.
Такође је истакао да Русија и Кина формирају стратешки савез у енергетском сектору. Обим извоза руске нафте у Кину се повећава, а лани је достигао 2,5 милиона тона.