Велике олакшице за оне који желе да СТУДИРАЈУ А РАДЕ!
Пројекат "Ерасмус", који је допринео дефинисању правног оквира за студирање уз рад и студирање у кратким циклусима, завршен је данас конференцијом у Привредној комори Србије.
Професорка Нада Ковачевић са Универзитета у Београду каже да је један од закључака пројекта да су послодавци, кроз анкету коју је попуњавало око 300 компанија у Србији, исказали потребу да се кратке, брзе и ефикасне обуке организују и да су расположени да својим запосленима дају подршку да наставе студирање.
Према њеним речима, послодавци су понудили да неке од олакшица које ће дати запосленима најчешће буду у виду коришћења слободних дана, спајања годишњег одмора и слободних дана, а неки су чак изразили жељу да финансирају обуку запослених како би били спремнији за извршавање задатака.
Универзитет у Београду је партнер у пројекту "Ерасмус" који је почео 2015. године, а који се односи на увођење студирања уз рад и кратких програма студија.
У НЕЧЕМУ СМО ИПАК СКОРО ПА ЛИДЕРИ: Само је један град у Европи јефтинији од Београда!
Пројекат је направљен и формиран да би се задужења која су дата у Стратегији развоја образовања у Србији до 2020. реализовали у потпуности, а 2017. смо имали и усвајање новог Закона о високом образовању који је препознао могућност да неко ко ради може да студира под повољнијим условима, указала је Ковачевићева.
Додаје да су кратке обуке и курсеви добри, јер за годину дана могу да обуче будуће раднике да обављају конкретне послове који су потребни привредницима у Србији.
Ректор Универзитета Метрополитан Драган Домазет рекао је да је Метрополитан у оквиру програма "Ерасмус" био задужен да спроведе два пилот пројекта, један је био кратак програм који траје 12 месеци за неког ко жели да постане програмер, а други програм обхвата четворогоишње студије за оне који желе да буду инжењери информационих система.
- Што се тиче првог програма, размотрили смо који су стандарди примењени у Европи за школовање за радно место, и у складу с тим смо направили специјалан програм који обухвата девет месеци учења, месец дана одмора и два месеца рада у једној фирми. После 12 месеци наши полазници тих курсева су спремни да се запосле као пограмери - рекао је Домазет.
За кратке програме, додао је, имали су проблем да полазницима нађу послодавце који желе да их приме на праксу, јер су сматрали да је за годину дана тешко формирати програмере.
- Међутим, ми смо направили озбиљан програм у који смо уврстили много лекција из нашег стуђиског програма, што је полазницима био проблем јер су говорили да је програм тежак. Ми смо направили такав програм да полазници знају оно што послодавци траже. Мислим да су послодавци који су досад имали контакт с нашим полазницима пријатно изненађени њиховим знањем - рекао је Домазет.
Руси открили када креће испорука руског гаса Србији преко „Турског тока“
Други програм, објаснио је, намењен је за оне који раде, а желе да студирају, што је омогућено, подсећа, новим Законом о високом образовању донетом 2017.
На Метрополитану је тај програм уписало 16 студената који су завршили прву годину и сада уписују другу, а Домазет каже да неки нису успели да издрже студије, иако је програм прилагођен запосленима.
Наиме, Србија је пре почетка пројекта "Ерасмус" била једна од ретких земаља која није имала законски дефинисане моделе студирања за запослене и кратке програме студија.