НОВЕ МЕРЕ ЗА ПРИВРЕДУ ДО КРАЈА НЕДЕЉЕ: Влада Србије ће додатно помоћи најугроженијима
Секторске мере које су недавно најављене као могућност, врло брзо би могле да постану и реалност.
Према информацијама, у Немањиној 11 озбиљно размишљају о томе како додатно да помогну део привреде везане за туризам, а који је до сада и најдиректније погођен.
Извор каже да је економски пакет мера, који је држава донела солидан, али да у случају угоститеља и области туризма где све стоји и где се зна да још сигурно неколико месеци неће радити капацитетима потребним за опстанак, никако није и довољан.
Трамп у необраном грожђу: Његов приватни клуб отпушта 153 радника
ОЧЕКУЈУ НАС НОВЕ ЦЕНЕ: Ево када ће појефтинити гориво у Србији
"ФАНТАСТИЧНО ИЗГЛЕДА" Вучић: Настављамо да радимо, људи ће моћи да виде нешто НЕСТВАРНО (ВИДЕО)
- Исплата минималца јесте добра, али је мало три месеца како је предвиђено. Исто је и за мораторијум на кредите. Споран је и услов за добијање помоћи, од максимално 10 одсто отказа јер су многи били принуђени на много више отпуштања од тога. Такође, кредити за ликвидност јесу добри, али су нам потребни и за инвестиције - каже саговорник.
-Очекујемо да би до краја ове недеље кризни штаб за економију могао да донесе неке додатне секторске мере за туризам и још неколико најпогођенијих привредних грана, попут хотелијера и угоститеља- каже Александар Сеничић из Националне асоцијације туристичких организација Србије (ЈУТА).
Наиме, представници ових индустрија добили су, како сами кажу, "пуну подршку државе", која има разумевање да су туризам, хотелијерство и угоститељство најугроженије делатности у актуелној кризи изазваној пандемијом корона вируса. Њихова активност, па самим тим и приходи, практично су на нули од увођења ванредног стања, а држава је, са највишег нивоа, како тврде, изразила жељу да помогне.
Захтеви
Како наводе извори, главни захтеви туристичких радника, хотелијера и угоститеља били су да им се, осим већ представљених економских мера, омогуће и доступнији кредити, са отплатом од три до пет година, за обртна средства и инвестиције, а не само за ликвидност, као и продужетак мораторијума на кредите и лизинг.
Такође, траже да им се омогуће и додатне фискалне мере у виду продужене исплате бруто минималне зараде, пошто сматрају да је ова сезона практично изгубљена.
- Тражимо нешто налик државама у региону, бруто плате за све запослене у наредних 12 месеци, ослобађање од пореза и доприноса у тих 12 месеци, мораторијум на кредите до краја 2020. и повољне кредите за рад, не само за ликвидност - истичу представници туристичких агенција и тур оператера.
Хотелијери кажу да су им највећи проблем кредити, јер већину инвестиција реализују управо на тај начин, па од државе очекују да им помогне у преговорима са банкама.
- Држава је спремна да помогне и туристичким агенцијама, аил би оне своје аранжмане требало ове сезоне да оријентишу ипак према домаћим дестинацијама, да покушамо да спасемо сезону. У плану су и кампање за промоцију домаћег туризма - каже један хотелијер и додае да очекују да добију и одређени приоритет приликом доделе кредита из Фонда за развој, или макар олакшице у виду могућности да отпусте више од 10 одсто радника.
Нико у Европи, па и свету, не може да предвиди када ће бити завршена здравствена криза, самим тим ни колико ће трајати њене економске последице. Поједине државе почињу да се отварају, али су главне дестинације, попут Италије и Шпаније, још далеко од краја. Отуд и процена многих познавалаца да до краја године не можемо очекивати озбиљан прилив гостију.
НАЈЕМИНЕНТНИЈИ СВЕТСКИ ЕКОНОМСИТА УПОЗОРАВА: Сиромашни ће прекинути изолацију, јер ће мере довести до глади и помора
Ево шта је довело до негативне цене нафте на тржишту и ко је помрсио конце Русима, Американцима и Саудијцима
ПРОИЗВОДЊА ВЕЋА НЕГО ПРОШЛЕ ГОДИНЕ: Антић задовољан радом компаније Зиђин, све се одвија по плану (ФОТО)
ЗАНАТЛИЈЕ ПОНОВО ОТВОРИЛЕ СВОЈА ВРАТА: Грађани долазили од раног јутра, а ево и шта им је било најхитније
Донирани НОВИ КРЕВЕТИ И ПОСТЕЉИНА за најстарије грађане у Геронтолошком центру Београд!