Туристичке агенције ДЕБЕЛО зарађују: Аранжмане плаћамо СКУПЉЕ због курсних разлика
Наплата туристичких аранжмана у еврима је иначе регулисана законом о девизном пословању, с тим што се плаћање по тим уговорима врши у динарима.
Пракса туристичких агенција да путовања наплаћују по ефективном продајном курсу банке са којом сарађују, како се сазнаје, неће се скоро променити.
Прочитајте и:
Наплата туристичких аранжмана у еврима је иначе регулисана законом о девизном пословању, с тим што се плаћање по тим уговорима врши у динарима.
Али, питање примене девизног курса који ће туристичка агенција користити приликом обрачуна цене аранжмана израженог у страној валути, није изричито регулисано прописом Народне банке Србије, с обзиром да се ти прописи односе само на банке.
У туристичким агенцијама кажу да је у садашњим околностима немогуће путовања обрачунавати по средњем курсу НБС, јер и они своје дневне пазаре претварају у валуте различитих земаља по продајном курсу банке партнера.
- Када би цене биле изражене у динарима, цене аранжмана би се мењала скоро свакодневно како се мења и курс Народне Банке Србије на основу ког друге банке формирају курсну листу. То би, између осталог онемогућавало рецимо одлагање плаћања грађана чековима јер курс може знатно да се промени у неколико месеци за колико се одложи плаћање - објашнава Гордана Продић, директорка једне туристичке агенције.
А да би се било шта променило у корист путника, иницијативу за утврђивање обрачунског курса, потребно је поднети Министарству трговине, туризма и телекомуникација, јер су они надлежни за закон о трговини и закон о заштити потрошача.
У Народној банци Србије кажу да би они иницијативу за утврђивање обрачунског курса, који би туристичке агенције биле дужне да примењују приликом обрачуна цене туристичког аранжмана у динарима, спремно подржали.
- Народна банка Србије ће и у наредном периоду подржати сваку врсту образложеног предлога којим би се коначно решио овај проблем, посебно имајући у виду да је Народна банка Србије у закону о заштити корисника финансијских услуга, између осталог, прописала да се за кредите који банке одобравају својим клијентима са валутном клаузулом искључиво користи званични средњи курс динара - објашњавају за Каматицу у овој институцији.
Девизни курс додатни проблем прави оним туристима који путовање плаћају на одложено. Па тако, већина агенција за плаћања чековима или путем административне забаране додаје још два процента на укупну цену, или кад путник исплати све рате, плати и још једну додатну, која је заправо разлика у курсу.
Ако, на пример, туристички аранжман у агенцији кошта 1.000 евра, по продајном курсу једне велике банке у динарима то би износило 120.460 динара. Уколико би се курс рачунао по средњем курсу НБС, исти то путовање коштало би 118.120 динара.