У БУГАСКУ ПО НАМЕШТАЈ, А ПО ХРАНУ У СЕВЕРНУ МАКЕДОНИЈУ: Које земље региона су најскупље и како се котира Србија?
Какве су цене у региону и где је најјефтиније пазарити?
Србија не спада међу државе у којој је било која роба или услуга скупља него у чланицама Европске уније (ЕУ), али, највећи део расхода породица у Србији слична су као у државама Западне Европе.
Овај закључак намећу подаци из управо објављене анализе ЕУРОСТАТ о нивоу цена за потрошачку робу и услуге у ЕУ, Уједињеном Краљевству, Исланду, Норвешкој и Шведској, земљама кандидатима за приступ у ЕУ (Албанија, Црна Гора, Северна Македонија, Србија и Турска), као и у једном потенцијалној земљи кандидату – Босни и Херцеговини.
ЈЕДНА ЗЕМЉА ЋЕ ПЛАТИТИ ПАПРЕНУ ЦЕНУ ЛОКДАУНА: Милијарду евра мање у касама
НИЈЕ САМО КОРОНА ТА КОЈА ЈЕ ОБЕЛЕЖИЛА ОВУ ГОДИНУ: И ове пошасти довеле су до великих губитака
ГОДИНА РАСТА КРИПТОВАЛУТА: Интересовање улагача за биткоин невероватно порасло, вредност скочила СЕДАМ ПУТА
Може се приметити да је Србија када је у питању набавка одеће нешто скупља од држава у региону, док становници Црне Горе имају више цене обуће него Италија, Шпанија или Словенија. Домаћинства у Србији издвајају, уз Турску, најмање за енергију, а ниже су и цене алкохолних пића и дувана.
Оно што је уочљиво у анализи ЕУРОСТАТ је да се цене робе широке потрошње и услуга умногоме разликују широм Европе. Генерално, највише цене плаћају становници Данске, чак 41 одсто изнад просека ЕУ, док су у Бугарској укупне цене роба широке потрошње и услуга ниже за 47 одсто у односу на европски просек.
У врху земаља чији грађани плаћају највише цене финалне потрошње роба и услуга су Швајцарска, Исланд, Норвешка, Данска, Ирска, Луксембурт, Финска, Шведска, Велика Британија, Холандија и Белгија. Немачка, Италија и Шпанија налазе се у ЕУ просеку цена које плаћају домаћинства у овим државама. Најниже трошкове имају становници Турске, Северне Македоније, Бугарске, БиХ, Румуније, Србије, Црне Горе, Албаније, Пољске, Мађарске, Литваније и Хрватске.
Храна најјефтинија у Северној Македонији
Када су у питању храна и безалкохолна пића, за њих се у просеку издваја око 17 одсто расхода буџета. За алкохолна пића и дуван око пет одсто, одећу око четири одсто, док обућа, у просеку, чини један одсто расхода кућних буџета у посматраним земљама.
Према подацима из анализе, Данска спада међу државе које у Европи имају најскупљу храну и безалкохолна пића, одећу и обућу, Ирска има највише цене за алкохолна пића и дуван. Међу посматраним земљама, Швајцарска је држава са највишим ценама хране и безалкохолних пића, Норвешка је рекордер по висини цена за алкохолна пића и дуван, док Исланд има најскупљу одећу и обућу.
С друге стране, Северна Македонија је земља са најнижим ценама прехрамбених производа и безалкохолних пића, као и алкохола и дувана. У Турској је најјефтинија одећа и обућа. Међу државама чланицама ЕУ, Румунија има најјефтинију храну и безалкохолна пића, док је Бугарска држава где се најповољније од свих ЕУ држава купују алкохол и цигарете.
У Хрватској најскупље цигарете у региону
У нашем региону најскупље прехрамбене производе и безалкохолна пића плаћају у Словенији, затим Хрватској, Црној Гори, Србији, БиХ и, најмање, у Северној Македонији. Алкохол и цигарете су нешто скупље у просеку у Хрватској него у Словенији, у Црној Гори мало скупље него у Србији и БиХ.
Интересантно да је обућа у региону најскупља у Црној Гори и Србији, односно ову робу јефтиније набављају становници Северне Македоније, БиХ, Хрватске и Словеније. Одећу је у овом региону најскупље куповати у Словенији, затим у БиХ, Србији, Хрватској, Црој Гори, Северној Македонији…
Приметно је да су велике разлике међу државама у цени алкохола и дувана. То је, према мишљењу аутора анализе ЕУРОСТАТ, последица великих разлика у опорезивању тих производа у свих 37 посматраних држава. Много је мања разлика у ценама одеће и обуће.
У Бугарску по намештај
За енергију, односно струју, гас и остала горива просечно домаћинство у посматраних 37 држава даје око четири одсто својих расхода, за намештај, тепихе и остале потребе за опремање куће око два одсто, а по један одсто одлази за белу технику и потрошачку електронику.
Од земаља ЕУ најнижу цену електричне енергије има Мађарска, а од свих посматраних земаља Турска, Србија и Северна Македонија. Дански грађани, за потрошњу енергије, дају рекордне суме у односу на све остале чланице ЕУ, иако Швајцарска бележи убедљиво највише цене.
Најскупљи намештај плаћају становници Луксембурга, док су цене ових производа најниже у Бугарској. За мале кућне апарате, Малта је најскупља међу државама ЕУ, док Француска има највише цене потрошачких електронских уређаја. У ЕУ најниже цене малих кућних апарата и електронских уређаја за кућну потрошњу имају Пољаци.
Када је у питању наш регион, у Србији се плаћа скупљи намештај него у Црној Гори, БиХ, Северној Македонији, али и даље је јефтинији него у Албанији, Хрватској или Словенији.
За превоз аутобусима, железницом, метроом…домаћинства издвајају у просеку око три одсто расхода. Разлика у цени превозних средстава у посматраним државама Европе није велика. По висини се истичу Данска и Норвешка, док је превоз најјефтинији у Словачкој.
Када је у питању наш регион Србија је скупља од Црне Горе, Румуније, Бугарске и БиХ, али ипак и јефтинија од Северне Македоније или Албаније.
Комуникације, за које свако домаћинство у Европи, у просеку потроши по три одсто свог буџета, су најскупље на Исланду, а најмање у Румунији. У Србији су услуге комуникација скоро дупло више него у Румунији, али ипак јефтиије него у Црној Гори или БиХ.
Велике трошкове за ове услуге имају и Швајцарска, Ирска, Норвешка, Луксембург, Велика Британија, Холандија и Белгија. Немачка, Италија и Шпанија налазе се, по трошковима за ове услуге, у европском просеку.
Исланд се истиче са највишим ценама ресторана и хотела, док најниже цене од свих анализираних држава има Северна Македонија. У ЕУ најјефтинија је Бугарска. У региону су нешто скупљи ресторани и хотели у Србији, затим Црној Гори и БиХ, али и даље су цене ових услуга ниже од ЕУ просека.