СРПСКА ЗДРАВСТВЕНА КЊИЖИЦА ВАЖИ У ОВИМ ЗЕМЉАМА: Ево где све можете да путујете без куповине осигурања!
Бесплатно здравствено осигурање покривено је у 20 земаља света.
Уколико планирате да боравите или летујете у Црној Гори, Хрватској, Турској или Тунису, не морате куповати полису здравственог осигурања.
Републички фонд за здравствено осигурање (РФЗО) има потписане међународне споразуме са 20 земаља, а ево и о којим је конкретно бенефитима реч и каква је процедура.
На листи је 20 земаља где није потребна полиса осигурања: Луксембург, Мађарска, Северна Македонија, Немачка, Румунија, Аустрија, Белгија, БиХ, Бугарска, Холандија, Италија, Словачка, Француска, Хрватска, Црна Гора, Чешка, Словенија, Турска и Тунис.
КЉУЧНИ САВЕТИ ЗА УСПЕХ: Како одабрати прави факултет и студијски програм?
ЕВО КАДА ЋЕ БИТИ ИСПЛАТА ДРЖАВНЕ ПОМОЋИ: Детаљне информације ко и колико новца добија
ТРИ ОБЛАСТИ КЉУЧНЕ ЗА ПРИВРЕДНИ РАСТ СРБИЈЕ! Премијерка Брнабић посебно издвојила област туризма - ево шта нас све чека
Како су нам објаснили у РФЗО, осигураници Републичког фонда за здравствено осигурање за време приватног боравка у иностранству имају право на здравствену заштиту о трошку РФЗО само у случају пружања хитне медицинске помоћи, а ради отклањања непосредне опасности по живот и здравље.
А да би се користили бенефити споразума између Србије и 20 земаља, поступак је једноставан и састоји се од два корака, наводе у РФЗО.
Да би осигураник добио потврду за коришћење права на хитну медицинску помоћ, а о трошку РФЗО, потребно је да пре поласка на пут надлежној филијали РФЗО достави важећу картицу здравственог осигурања и налаз и мишљење изабраног лекара. На тај начин доказује да не болује и да у последњих 12 месеци није боловао од акутних или хроничних болести у акутној фази за које је потребно дуже или стално лечење, односно да није у стању које би убрзо по доласку у иностранство захтевало дуже лечење и хоспитализацију, укључујући и друге здравствене услуге наводе у РФЗО и додају да је издавање потврде односно двојезичног обрасца бесплатно.
За осигуранике који путују у Пољску и Велику Британију потребна је само здравствена књижица и путна исправа.
Како до бесплатног здравственог осигурања: Чувајте рачуне и документацију
Споразум предвиђа да осигураници РФЗО пре настанка осигураног случаја предају потврду носиоцу иностраног здравственог осигурања у месту боравка, који ће им издати документ на основу кога ће имати право на пружање хитне медицинске помоћи у здравственим установама из система јавног здравља државе у којој бораве.
Осигураник РФЗО евентуално плаћа партиципацију под истим условима као и осигураници државе у којој борави.
Осигураник РФЗО коме је пружена хитна медицинска помоћ у држави са којом Србија нема споразум о социјалном осигурању настале трошкове плаћа сам, а право на рефундацију остварује само уколико му је пре одласка у иностранство издата потврда (образац ОЗ-12).
По повратку у земљу захтев за накнаду трошкова подноси РФЗО-у, уз прилагање оригиналне рачунске и медицинске документације.
Шта покрива купљена полиса осигурања
С друге стране приватна полиса здравственог осигурања кошта од 10 до 25 евра по особи, а у појединим осигуравајућим кућама могуће је наћи и породични пакет за 40 евра, па и мање.
Цена зависи од дестинације, броја особа и годишта особе која га уплаћује. Ова полиса покрива више трошкова и на листи је:
- набавка лекова и санитетског материјала
- амбулантно лечење
- стоматолошке услуге због изненадно насталог бола
- хитан превоз до најближе болнице
- болничко лечење
- неопходне дијагностике
- неодложне операција због акутне болести
- и друге трошкове, у складу са условима осигурања