У ПОЧЕТКУ ГА НИСУ ВОЛЕЛИ А ДАНАС ЈЕ ПОПУЛАРНИЈИ НЕГО ИКАД: Евро у уторак ''пуни'' 20 година постојања
Евро ће у уторак да "напуни" 20 година током којих је преживео велику кризу и трајно се устоличио на финансијским тржиштима и у европским новчаницима, али без тешње интеграције еврозоне суђено му је да остане "див на климавим ногама", сматрају аналитичари
Евро је "рођен" 1. јануара 1999. године и у почетку је постојао само као виртуална валута у рачуноводственим и финансијским трансакцијама.
Физичка реалност постао је три године касније, а кованице и новчанице евра данас користи више од 340 милиона људи у 19 европских држава, пренео је портал Новац.хр.
Валуту нису одмах заволели и многи су њено увођење доживели као нежељено повећање цена.
Вучић поручио: За кризу се припремамо повећањем девизних резерви
У Немачкој је чак добио надимак "теуро", по немачкој речи за скупо.
Евро је данас популарнији него икад пре, упркос јачању евроскептичних, популистичких покрета у низу држава.
Испитивање јавног мњења спроведено у новембру за Европску централну банку (ЕЦБ) показало је да 74 посто грађана еврозоне сматра да је евро био добар за ЕУ, а 64 посто да је био добар за њихову државу.
ВУЧИЋ ОТКРИО О ЧЕМУ ЋЕ ПРИЧАТИ СА ПУТИНОМ КАДА ДОЂЕ У СРБИЈУ: Прва тема биће Косово, али не само то
Евро је сада друга светска валута, иза америчког долара, чију доминацију још не може довести у питање.
Евро је доживео највеће искушење и пресудни тренутак када су последице финансијске кризе 2008. изазвале дужницку кризу у еврозони која је кулминирала спасавањем неколико држава, чиме су валутна унија и њено јединство доведени на ивицу пуцања.
Председник Европске централне банке Марио Драги сматра се заслужним за спасавање евра те 2012. године и тада је изговорио сада легендарне речи да ће ЕЦБ, која води монетарну политику еврозоне, учинити "шта год буде потребно" да сачува јединствену валуту.
Кинези склапају слагалицу: Прво РТБ Бор, сада и рудник злата
Банковна унија која се већ дуго планира још није довршена због неслагања око увођења јединствене европске шеме осигурања депозита, а предлог француског председника Емануела Макрона да се оснује буџет еврозоне значајно је "разводњен".
ЦУНАМИ СМРТИ Број жртава у Индонезији све већи, неколико хиљада људи остало без дома