Ударили вас, па ПОБЕГЛИ: Шта радити ако затекнете ОШТЕЋЕНО возило на паркингу?
Коме се обратити како бисте остварили своја права?
Шта урадити у случају да сте оставили аутомобил на паркингу, а када сте се вратили затекли сте предњи део улубљен? Починилац се, наравно, изгубио, а штета је поприлична. Да ли је могуће у оваквим случајевима наплатити штету и коме се обратити како бисте остварили своја права?
Прочитајте и:
У Удружењу осигуравача Србије кажу да власник возила који има каско полису осигурања треба да се обрати својој осигуравајућој кући која ће му исплатити надокнаду за насталу штету.
Уколико је пак нема, неопходно је да позове полицију пре померања возила и полиција ће направити записник и наложити прегледање снимака које су направиле камере на јавном паркингу.
И ТО СЕ ДЕШАВА: Држава ПЛАЋА за станове, али их НИКО НЕЋЕ
На основу тога би се утврдило које је возило направило штету, а онда би се власник оштећеног возила обратио осигуравајућој кући у којој то возило има полису осигурања.
Уколико се испостави да возило које је направило штету није осигурано, за накнаду штете би се требало обратити Гарантном фонду, који се налази при Удружењу осигуравача. Гарантни фонд иначе исплаћује материјалне штете (настале на стварима) и нематеријалне (за повреде људи) које направи неосигурано возило.
Средства у овај фонд уплаћују све осигуравајуће куће – чланице УОС које продају полисе ауто-осигурања, уплатом доприноса из сваке продате полисе, а у исти фонд улазе и средства остварена од регресних захтева према лицима која нису имала полису обавезног осигурања возила.
Уколико камере не постоје или нису радиле у време удеса, па се испостави да возилу које је направило штету не може да се уђе у траг, Гарантни фонд у том случају исплаћује само нематеријалне штете, односно штете на лицима уколико је било повређених.
Материјалне штете које направи непознато возило, власник покрива сам (осим ако има каско осигурање).