Угледни немачки лист о српској престоници: Београд је будући стартап центар Европе
У чланку се указује на већ остварени успех српске стартап заједнице
Немачки дневни лист "Франкфуртер Алгемајне Цајтунг" написао је чланак о Београду и његовој растућој стартап и ИТ сцени, називајући српску престоницу "будућим европским стартап центром".
Прочитајте и:
Ауторка текста је разлоге за овако позитивне тврдње пронашла у већ успешним српским ИТ компанијама, страним компанијама које овде имају своје развојне центре, али и новим младим надама домаће стартап сцене.
У чланку се указује на већ остварени успех српске стартап заједнице, наглашавајући да Србија више није "само дестинација у којој се могу наћи искусни програмери и инжењери, већ и читава пословна одељења окренута глобалном тржишту".
Посебна пажња у тексту посвећена је и организацији Стартит, која већ скоро десет година развија домаћу стартап заједницу, али и повезује велике успешне компаније са новим надама српске стартап сцене, коју ауторка види као велики фактор у досадашњем развоју Србије.
У чланку се наводи и растући број младих из овог сектора који се враћају у своју земљу, за разлику од великог проблема одлива мозгова у земљи, а као пример повратника спомиње се Славко Фодор, који је дао отказ у Фејсбуку и вратио се у своју земљу да покрене, потенцијално, нову велику спортску игру која долази из Србије.
Као наредни корак ка само-организованом напретку српске ИТ сцене, у тексту се наводи и Иницијатива Дигитална Србија, међу чијим чланицама су велике домаће компаније и организације.
- Млади људи у Београду су ка напретку кренули испред својих политичара. Они не желе и не могу чекати да њихова земља уђе у ЕУ или да било ко нешто уради за њих. Добро образовани међу њима почели су да мењају ствари и да покрећу свој бизнис - пише ауторка.
У чланку се наводи и велика разлика између зарада унутар ИТ сектора у односу на просечне плате на нивоу Београда, те се ту види и даљи мотив који подстиче све више људи да се укључе у ову област.
Као јасан показатељ да то полако постаје и стратешки правац за целу земљу, указује и то што основци у Србији од недавно почињу да уче програмирање од петог разреда основне школе.
- Београд је млад и хип град. Непогрешив утисак је да млади људи воде развој земље, отварају ресторане и барове који су опремљени интернетом и где свака друга особа седи на свом лаптопу. Свако ко погледа около може јасно да осети да је град, у чијем пејзажу још увек има ратом разорених грађевина, у покрету. И то недвосмислено покрету ка Западу - закључује ауторка текста.