СТАБИЛНА МЕСЕЧНА ЗАРАДА ОД 5.000 ЕВРА: Пољопривредници се све више преусмеравају на НОВУ ДЕЛАТНОСТ!
У Србији расту хектари боровница и према проценама, чиста месечна зарада иде и до 5.000 евра по једном хектару, наводе стручњаци
Све већи тренд у Србији постаје гајење боровница, које су због стабилне цене и добре зараде све популарнији породични бизнис.
ХРОНИЧНИ УМОР НИЈЕ НИМАЛО БЕЗАЗЛЕН: Како да га се решите и који су главни узроци
Смањење трошкова ПЦР теста - за више страних гостију у Србији
КАКО СТИЋИ ДО НОВЧАНЕ ПОМОЋИ ОД 60 ЕВРА: Ово су одговори на најчешћа питања грађана
Према подацима Привредне коморе Србије, са нормалним просечним приносом, месечно по хектару боровница може да се заради око 5.000 евра.
- Зарада по килограму је седам евра динара, док годишње може да се заради и до 40.000 евра по једном хектару. Број садница боровнице свакодневно расте и сада се гаји на 3.000 хектара у Србији, док је до пре десетак година то било свега четири хектара у целој нашој земљи. То јесте бизнис будућности и суво злато - каже за Горан Ранковић, пољопривредни стручњак.
Највећи број засада боровница налази се у околини Ариља, Ужица, Бајине Баште, Љига, Младеновца, Аранђеловца, Тополе, Крагујевца, Шапца, Лознице, Књажевца и Власинског језера. ипак, уз помоћ механизације и система садње који омогућава гајење боровнице на неадекватном терену, у саксијама или врећама, овај посао се проширује по целој Србији.
МАЛЕ ПОВРШИНЕ, 20.000 ЕВРА ПО СЕЗОНИ
Сава Стошић из Врања каже за МОНДО да се боровницом успешно бави још од 2013. године и да на југу Србије боровнице продаје по цени од 400 динара по килограму.
- Немамо велике саднице, имамо 30 ари плаца и то нам је довољно. Уложили смо 6.000 евра на почетку за саднице и механизацију. У просеку, током сезоне, зарадимо око 20.000 евра. Радимо породично, гајимо боровнице на 1.200 метара надморске висине и од нас углавном откупљују из околних места и градова. Овај посао се показао као добар и исплатив. Једино што може да буде проблем су временски услови. Ми нисмо јурили да се обогатимо, већ да живимо нормално, што смо успели - каже Сава пољопровредног газдинства Стошић из Врања.
ПЕТЕ ГОДИНЕ СТИЖЕ ЧИСТ НОВАЦ
Милорад Аксентијевић из околине Смедерева посадио је боровнице пре пет година на више од 80 ари. Како каже, било је доста ризично јер су улагања велика, а пре тога је посао са јабукама и малинама пропадао.
- Пресудно да се одлучим за боровнице је било што им је цена стабилна. У почетку сам имао пола тоне, а сада већ 10 тона боровница за сезону. Све се прода, највише у Србији, али се извози, продаје хладњачама, некад и по шест евра по килограму. Нисам се покајао и много се више исплати него све до сада што сам узгајао - говори Милорад.
Како каже, на почетку су потребна велика улагања, али се све касније исплати.
- Треба сачекати три године да стигне први род, четврту отплаћујете уложено, а од пете године очекујете новац који зарађујете чисто. Важно је да се одржи квалитет, да плод буде што већи. Када једна боровница буде величине 20 милимеатра, то значи да смо успели - говори Милорад.
Планира да проширује узгој на додатних седам хектара, због чега је купио земљу за нове засаде.
- Ако се све уради како треба, приноси по једном хектару су од 15 до 17 тона. То нам је сада циљ. Увео сам компензујући систем наводњавања “кап по кап” и набавио најквалитетније цеви за наводњавање, што је много помогло у послу. То је за сада једина пољопривредна култура и воће којем проширујемо саднице, све остало се смањује - указао је Милорад.
ЗА ВЕЋУ ЗАРАДУ, ПОТРЕБНА ЗАШТИТА ОД СУШЕ
Много је оних који су одлучили да засаде на боровницама, али да би све то било изводљиво, треба доста труда, улагања и стриктно праћење упустава стручњака, јер само тако успех и прилив новца неће изостати.
- Узгајање боровнице се разликује од других воћака. Она је јако осетљива на квалитет воде, земљишта и припрему терена. Захтева пажњу,наводњавање и набавку квалитетних садница. Тражи сунце и отпорна је на мраз и ветар, али не подноси сушу. Зато је неопходно одмах поставити добар систем за наводњавање, јер су висока влажност и редовно заливање од пресудне важности. Неопходно је пре садње припремити земљиште и изабрати квалитетен садни материјал - објашњава Горан Ранковић, пољопривредни стручњак.
На почетку покретања производње потребна су велика улагања, каже он.
- За подизање засада почетна улагања нису мала и крећу се око 30.000 евра за веће површине. Највећи део новца иде на противградну мрежу која је неопходна и кошта око 17.000 евра. То је чест разлог који обесхрабрује воћаре и због чега се одлучују да почну са мањом површином - објашњава пољопривредни стручњак.
РУСИ И ХОЛАНЂАНИ НАЈЗАИНТЕРЕСОВАНИЈИ
Према подацима Привредне коморе Србије, боровница се из Србије годишње извози у вредности већој од пет милиона евра. Извоз је порастао 50 одсто и највише се извози у земље ЕУ.
- У Србији постоје добри климатски и земљишни услови за узгајање. Осим тога, добра страна је такође што боровнице код нас стижу пре оних које долазе из северне Европе, а после оних које долазе из јужне Европе. У том периоду, то нам је зато велика шанса за извоз. Најзаинтересованији за српску боровницу већ неколико година уназад су Холанђани и Руси - наводи Ранковић.