УСКОРО НОВИ ПАКЕТ ПОМОЋИ! Да ли можемо да се надамо новој исплати од 100 ЕВРА?
У току је припрема новог пакета помоћи.
У оквиру њега као могућност разматра се и додатна подршка грађанима, а која је у 2020. била у виду исплате 100 евра свим пунолетним грађанима.
КОЛИКО НАС КОШТА ТРЕЋИ МОРАТОРИЈУМ? Какве ће бити олакшице за отплату кредита, кредитних картица и дозвољеног минуса
СРБИЈУ ЧЕКА НОВИ РАСТ БДП-а! Издвојено још 17,6 милијарди динара за подстицај: Подршка привреди у три смера!
КАКО ЋЕ НАМ ИЗГЛЕДАТИ ОДМОРИ У ОВОЈ ГОДИНИ? Путовања у 2021. највећа непознаница, списак правила морамо поштовати
Како је изгледала та исплата?
Пријаве за једнократну помоћ у износу од 100 евра у динарској противвредности почеле су у мају и трајале до прве половине јуна. Право на овај вид помоћи имали су сви пунолетни држављани Републике Србије, који су на дан ступања на снагу Уредбе (24. април 2020. године) имали пребивалиште на територији Србије, са важећом личном картом.
Пензионери и примаоци социјалне помоћи били су аутоматски пријављени за новчану помоћ и она је за њих почела 15. маја.
Остали пунолетни грађани су се за једнократну помоћ пријављивали на један од понуђених начина: електронским путем - преко портала Управе за трезор или путем телефона. Исплата за све друге пунолетне грађане, који су се претходно пријавили преко портала Управе за трезор или путем контакт – центра, почела је 25. маја.
Од података, грађанима се тражио број личне карте и матични број, као и име банке у којој већ имају рачун, или у којој желе да им се отвори наменски рачун
Министар финансија Синиша Мали тада је, коментаришући велико јављање за ту новчану помоћ, рекао да је "потребно разумети Србију", за разлику од "тајкуна који кажу да им не треба 100 евра".
Поменуто велико интересовање грађана довело је и до већег броја питања о процедури добијања помоћи. Шта је најчешће мучило грађане прочитајте у посебном тексту.
Подсетимо, како је министар Мали поручио крајем прошле године, укупан пакет помоћи државе током 2020. износио је преко 700 милијарди динара, то јест, преко шест милијарди евра.
- То је огроман терет који је држава преузела на себе како би помогла грађанима и привреди - рекао је Мали.
О новим видовима финансијске подршке привреди и грађанима Мали је говорио након најаве председника Србије Александра Вучића да ће до Сретења бити донет додатни пакет помоћи.
- Разматрамо више опција, али верујемо да ће то бити исплата половине минималне зараде, као и додатна подршка за наше најстарије суграђане у току године, који су претходно од 1. јануара добили повећање пензија од 5,9 одсто. Наставићемо да спроводимо и гарантне шеме. У току прошле године на овај начин укупно је 1,5 милијарда евра ушла у приватни сектор, што је умногоме допринело да наши привредни субјекти буду ликвидни. С обзиром на то да се показало да је ово одлична мера, ми ћемо са њоме наставити, и то у сарадњи са Америчком развојном агенцијом, али и тако што смо продужили нашу постојећу гарантну шему - казао је министар.
Јуче су ове најаве још једном потврђене, а како је Танјугу речено из Министарства финансија, подршка за незапослене тек треба да буде дефинисана, док, када је реч о помоћи за запослене, више од милион људи би могло да добије два или три пута по пола минималца, то јест од 32.000 до 48.000 динара.
Донете мере у прошлој години:
- Исплата једнократне помоћи од по 100 евра за више од 6,1 милиона грађан;
- Три минималне зараде за више од милион запослених;
- Одлагање пореза и доприноса на зараде;
- Повољни кредити преко гарантне шеме са комерцијалним банкама и преко Фонда за развој;
- Помоћ пољопривредницима у укупном износу од 2,6 милијарди динара;
- Мораторијум на отплату кредита најпре за три, а затим за још два месеца;
- Директна помоћ микро, малим и средњим предузећима у износу од 60 одсто минималне зараде;
- Помоћи делу привредних субјеката из области туризма и угоститељства у укупном износу од 1,2 милијарде динара;
- Једнократни минималац за угоститеље и за раднике у области туризма;
- Две једнократне помоћи пензионерима од 4.000 и од 5.000 динара;
- Повећање плата медицинским радницима за 10 одсто;
- Исплата једнократне помоћи од 10.000 динара запосленима у здравственим установама.