УТВРЂЕН ВИСОК НИВО ДИСКРИМИНАЦИЈЕ НА ТРЖИШТУ РАДА: Ево које групе су најугроженије
У истраживању је присуство дискриминације на тржишту рада потврдило је 92 одсто послодаваца, 86 одсто незапослених и 84 одсто запослених
У области рада и запошљавања у Србији, према мишљењу велике већине послодаваца, незапослених и запослених, присутна је дискриминација, потврдило је истраживање Дискриминације на тржишту рада. Истраживање је за потребе повереника за заштиту равноправности Републике Србије подржала Немачка развојна сарадња у оквиру пројекта "Инклузија Рома и других маргинализованих група у Србији".
КРЕЋЕ НАПЛАТА ПУТАРИНЕ НА КОРИДОРУ 10: Ево колика ће бити цена од Београда до Прешева (ФОТО)
Тржиште марихуане може да направи БУМ попут: ОВЕ акције вас могу учинити МИЛИОНЕРОМ
За један стан у Београду можете КУПИТИ ДЕСЕТ СТАНОВА У ОВОМ ДЕЛУ СРБИЈЕ! Ево где је квадрат НАЈСКУПЉИ!
У истраживању је присуство дискриминације на тржишту рада потврдило је 92 одсто послодаваца, 86 одсто незапослених и 84 одсто запослених, наведено је у саопштењу ГИЗ-а.
Истакнуто је да су сви испитани актери сагласни да су најдискриминисаније групе на тржишту рада особе са инвалидитетом, старији радници, особе другачијих политичких уверења и Роми.
- Дискриминисане су, такође, особе које живе са ХИВ/АИДС, мигранти, сиромашни и ЛГБТ популација. Резултати истраживања попут овог говоре о ставовима испитаних актера на тржишту рада, а не о објективној мери заступљености дискриминације. Али, подаци добијени овим истраживањем значајни су у погледу мерења постигнутих резултата и смерница даљих активности на пољу борбе против дискриминације, које спроводимо у сарадњи са партнерима, међу којима је и повереник за заштиту равноправности - изјавио је Петар Антић, менаџер пројекта Инклузија Рома и других маргинализованих група који спроводи Немачка организација за међународну сарадњу ГИЗ.
Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић је рекла да се дикриминација у области рада и запошљавања налази у врху листе по броју притужби грађана.
- Трећина свих притужби грађана односи се управо на ту област и не очекујем да ће се нешто битније променити у овој години - рекла је Повереница и нагласила да је појава дискриминације, поготово на тржишту рада, једно од најбитнијих економских, а не само друштвених питања.
Са повереницом се сагласио и амбасадор Савезне Републике Немачке у Београду Томас Шиб.
- Ромску популацију чини релативно младо становништво. То је велики ресурс тржишта рада и државе који ће тек доћи до изражаја када се инклузија спроведе у свим релевантним областима наведеним у Стратегији за социјално укључивање Рома и Ромкиња у Србији у периоду 2016. до 2025.године - рекао је Шиб.
Већина испитаних послодаваца и запослених у истраживању изјаснила се да припадници теже запошљивих група треба да имају олакшице приликом уписа у средње школе и на факултете.
Такође, чак четири од пет анкетираних послодаваца и више од две трећине запослених подржава афирмативне мере за запошљавање Рома и Ромкиња, као и особа са инвалидитетом.
Истраживање је показало да је поред спровођења кампања за подизање општих знања о забрани дискриминације и сузбијању стереотоипа и предрасуда, потребно радити на кампањама које ће бити усмерене на незапослене, јер према истраживању чак 31 одсто незапослених није информисано да постоји институција за заштиту од дискриминације.
Нема више БЕСПЛАТНЕ вожње: Почиње наплата путарине кроз Ниш, Прокупље и Пирот на краку Коридора 10
Расписан конкурс за субвенције у туризму: Издвојено 875 милиона динара
Познати светски часопис уврстио СРБИЈУ У ОБАВЕЗНУ ДЕСТИНАЦИЈУ ЗА 2020: "Ево зашто је морате посетити!"