Увозници из ЕУ згрожени: Берачи малина имају ружну навику! То јој обара цену!
Министарство пољопривреде увело појачану контролу, а Привредна комора Србије издала упутство
Проблем са српском малином није само тај што не производимо оне сорте које светско тржиште жели, већ и ружна навика берача да не перу руке, због чега увозници страхују да наша малина може да пренесе болест прљавих руку. Зато су појачане хигијенске контроле берача, што је већ дало добре резултате.
Председник понудио решење за проблем са малинарима
Ранија лоша репутација око хигијене и данас обара цену нашег "црвеног злата".
Или рукавице или чисте руке
На овај проблем упозорили су још пре неколико година увозници из Европске уније, а таква малина, кажу наши стручњаци, утиче и на обарање продајне цене.
Да је ситуација озбиљна, упозорио је и Вељко Јовановић, секретар Удружења за биљну производњу Привредне коморе Србије, и зато су малинарима издата и детаљна упутуства како да поступају и приликом садње и приликом бербе. Према његовим речима, посебан проблем код наше малине је и незадовољавајућа хигијена приликом бербе.
Пријаве да је малина заражена НОРО вирусом
Како кажу у Управи за заштиту биља Министарства пољопривреде, контрола је веома важна, јер је раније било случајева пријава земаља чланица ЕУ које су куповале нашу малину да је она била контаминирана НОРО вирусом. Тај вирус код зараженог изазива дијареју, бол у стомаку и повраћање.
Премијерка Брнабић и малинари постигли договор!
Министарство за пољопривреду зато је и увело и појачало контролу производње и бербе малина и кажу да те мере дају резултате. Они тврде да је до сада Управа за заштиту биља узела 100 узорака малина и да ни у једном није пронађено присуство НОРО вируса. Ова контрола биће спроведена и наредних недеља, а узорак ће се узети и кад купине стигну за бербу.
Важна правила
- Основно је да се малине не саде у близини где се гаје животиње, складишти стајњак, одлаже отпад или близу места која имају третман отпадних вода. Врло је важно и да се за све процесе у току узгоја малине користи чиста вода. Вируси могу да преживе у многим агрохемикалијама, зато је важно да се за примену средстава за заштиту и исхрану биља користе само чиста вода - објашњавају у Управи за заштиту биља.
Невреме десетковало род у Западној Србији: ОВО ВОЋЕ је страдало више од МАЛИНЕ! Штета 120 милиона
Посебан акценат је на хигијени берача. Уколико не користе рукавице приликом бербе, руке морају обавезно да перу. У близини парцеле, морају да буду постављени и покретни тоалети.
- Пажња мора да буде и на хигијени опреме за бербу, а гајбице морају да буду чисте и да су дезинфиковане и да се одржавају. Не смеју ни да се користе за друге намене осим за бербу. Ако се транспортно возило користи за друге намене, пре и после транспорта мора да се темиљно очисти и опере, а по потреби и дезинфикује - објашњавају у Управи за заштиту биља.
Перите руке сапуном
Колико је хигијена битна при узгоју показује и то да је и Привредна комора Србије издала упутство берачима малина.
- Сад у јеку бербе на 40 ари имам дневно око девет берача. Сви они морају да перу руке сапуном и водом када почну бербу. Такође, водим рачуна да су сви здрави, имамо и постављен покретни тоалет са посебним делом за прање руку. У упутству које смо добили од хладњаче чак се каже да берачи носе капе. И тога се придржавамо. Гајбе са малинама не спуштамо на земљу, већ су на најлону - каже узгајивач из Куршумлије Радољуб Тодоровић.