УЗ ОСИГУРАЊЕ ДО БЕЗБЕДНЕ ВОЋАРСКЕ ПРОИЗВОДЊЕ
Компанија „Дунав осигурање“ је и ове године подржала Сајам шљиве у Осечини
Шљива се на нашем тлу гаји вековима и данас је најзаступљенија воћна врста у Србији. Дубоко је усађена и у традицију нашег народа као храна и лек, а ово је доба године када домаћице увелико кувају џем и слатко од шљива, а домаћини пеку надалеко чувену ракију шљивовицу. Тој, слободно можемо рећи српској краљици воћа, посвећен је и Сајам у Осечини, на коме се крајем августа и почетком септембра окупљају воћари ‒ одгајивачи шљиве, произвођачи ракије и других производа, као и произвођачи агротехничке опреме и заштитних средстава важних за њен берићетан узгој.
Компанија „Дунав осигурање“ је и ове године подржала ову важну локалну манифестацију а још једном се потврдило да је осигурање неизоставна подршка пољопривредној производњи и да су сами произвођачи тога апсолутно свесни.
‒ Већ неколико година заредом Компанија „Дунав осигурање“ има запажено место на Сајму шљива у Осечини као партнер и подршка те манифестације, која повезује тековине дуге традиције с достигнућима савременог начина живота, каже Татјана Унковић, директорка Главне филијале „Дунав осигурања“ у Ваљеву, и додаје:
- Они који се баве било којим видом пољопривредне производње па и воћарством, знају да је у пољопривреди пут до завршетка циклуса, пут до ових зрелих, укусних, плаветних плодова мукотрпан и пун неизвесности и ризика које је најчешће немогуће предупредити упркос предузимању превентивних мера. Оно што је ипак могуће избећи јесу финансијски проблеми проузроковани штетама од невремена, попут олује, града, пожара, поплаве, удара грома и бројних других, који за собом остављају пустош и губитке. За такве ситуације Компанија „Дунав осигурање“ има одговор у виду полисе колективног осигурања имовине пољопривредних домаћинстава, која пружа покриће за штете на грађевинским објектима, опреми, стоци, залихама сена, житарица и осталом од основних ризика пожара, олује, града, на уговорену суму осигурања по регистрованом пољопривредном газдинству. Осим наведених основних ризика, пољопривредна домаћинства се истом полисом могу осигурати и од допунских ризика поплаве, бујице и високе воде. Присуством на сајму и понудом коју представљамо житељима осечинског краја и свима који посете ову манифестацију, желимо да укажемо на то да би осигурање требало да постане једна од најважнијих агротехничких мера не само на овом простору већ и у целој нашој земљи.
Да се без осигурања данас не може, многи постану свесни тек након горких искустава и непријатних ситуација у којима је полиса једина гаранција да ће се губици превазићи и без већих посртања кренути даље. Уз релативно мала издвајања за премију осигурања, власник полисе стиче преко потребан мир да му све учесталије природне непогоде али ни други ризици од којих се осигура не могу нанети ненадокнадиву штету.
Никола Томић, председник Општине Осечина, истиче добру сарадњу са „Дунав осигурањем“, наглашавајући сталне консултације усмерене на бољитак самих пољопривредника:
‒ Крајем јуна ове године општину Осечина погодило је велико невреме, након кога је на овом простору проглашена ванредна ситуација. Град величине тениске лоптице, какав не памте ни старији житељи овог краја, уништио је кровове кућа, летину, поврће и воће, аутомобиле. Оштећени су и електрични водови и путеви. За помоћ смо морали да се обратимо надлежним министарствима, која су нам пружила неопходну финансијску подршку, али је то уједно била и опомена за већину домаћинстава да је осигурање нужност и једини прави лек за такве неочекиване ситуације. Нажалост, тек у таквим ситуацијама схватамо какав је значај осигурања. Зато ћемо на нивоу наше локалне самоуправе настојати да пољопривреднике, који су осигурали своју имовину, додатно стимулишемо тако што ћемо средствима из општинског буџета финансирати премију осигурања за њихова домаћинства у висини од 50 одсто, почев од 2025. године.
Оно што су ове године доживели мештани Осечине и околних села Туђин, Сирдија, Плужац забележено је и у многим другим крајевима Србије. Призори разорених кровова, поплављених подрума, живине страдале од града, ојађених и очајних људи постали су учестали готово у свим периодима године а посебно у летњим месецима.
Драган Ђурђевић из Коњица, мештанин, сведочи о штети коју му је нанело невреме, али и о брзој реакцији „Дунав осигурања“, чију је полису имао. Исплаћена накнада помогла му је да брзо стане на ноге.
-Времена се мењају, мења се и клима и као произвођач мораш да имаш неке гаранције за свој рад. Ја имам око 13 хектара обрадиве површине, под купином, малином и шљивом, бавим се и сточарством, и цела породица ради на томе. Ове године није било много штете, Богу хвала, као у неким другим селима у крају, али наш улог као произвођача је свакако боље заштићен осигурањем.
Други пољопривредник, Драгиша Марковић из села Дуњака, истиче ажурност и брзину колега из „Дунав осигурања“ у Ваљеву, који су у пар дана и реаговали и урадили све што је потребно да се штета од града процени и исплати.
-Тридесет година се без прекида осигуравам код „Дунава“ и остаћу му лојалан све док будем могао да радим, наглашава Марковић. – Али морам да поменем и субвенције државе, без којих бисмо тешко могли да успоставимо производњу, и у комбинацији са осигурањем, наша производња је тако потпуно заштићена.