Уз подршку ГИЗ-а и ПКС посао за 125 текстилаца у Рашком округу
У фабрикама текстилне индустрије Рашког округа биће запослено још 125 радника до краја овог месеца захваљујући финансијској подршци Немачке организације за међународну сарадњу (ГИЗ ) обукама будућих текстилаца, а у реализацији Привредне коморе Србије и партнера на пројекту компаније Luss Textile.
Кроз програм је прошло и неколико повратника из иностранства који су решили да нађу запослење у Србији и наставе живот у местима свог рођења.
ВУЧИЋ ОБЈАВИО СЈАЈНЕ ВЕСТИ ЗА СВЕ ПЕНЗИОНЕРЕ: Стабилне финансије омогућиле велики раст пензија (ФОТО)
Министар Момировић отворио 58. Међународни сајам намештаја
- Пројекат је почео децембра прошле године и током 12 месеци више од 125 полазника обуке је прошло процес едукације са обученим тренерима како би били оспособљени за рад у текстилној индустрији - каже Немања Јовановић из Удружења за индустрију текстила, одеће, коже и обуће ПКС.
Немачка организација за међународну сарадњу финансирала је пројекат са готово 500.000 евра, чиме су обезбеђене неопходне машине и опрема, као и тренери који су спровели обуке у тренинг центру Привредне коморе Србије који се налази у просторијама компаније Luss Текстил у Драганићима надомак Рашке.
- Пројекат је веома користан за локалну заједницу јер, поред запошљавања радника, обезбеђује останак становништва у руралним подручјима чиме се спречава миграција ка већим градским центрима - указује Јовановић и додаје да ће обуке нових кандидата бити настављене.
- Тренинг центар биће на располагању и након новембра како бисмо наставили са интеграцијом повратника по реадмисији, али и оснаживањем осталих угрожених категорија друштва на локалу - истакла је Марија Богдановић, вођа глобалног пројекта "Миграције за развој" (ПМЕ) у Србији.
Како је додала, овај пројекат један је у низу којима ГИЗ ради на побољшању положаја грађана који се враћају из иностранства у Србију.
Партнери програма "Миграције за развој" поред ПКС, су и Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Национална служба за запошљавање и Комесаријат за избеглице и миграције. Програм финансира немачко Савезно министарство за економску сарадњу и развој.
Након завршетка пројекта планирано је да током следеће године обуку у тренинг центру прође још 75 полазника па се очекује да у 2023. години буде укупно 200 запослених радника у текстилној индустрији у Рашком округу.