ВУЧИЋ НА РЕГИОНАЛНОЈ КОНФЕРЕНЦИЈИ: Ово је од највећег значаја за зиме које предстоје, ко зна како ће се рат завршити (ВИДЕО)
Конференцију је обраћањем отворио председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж.
Регионална конференција "Могућности улагања у обновљиве изворе енергије на Западном Балкану" одржава се данас у Палати Србија уз учешће председника Србије Александра Вучића, премијера Албаније, Северне Македоније и Црне Горе Едија Раме, Димитра Ковачевског и Дритана Абазовића и председавајућег Већа министара БиХ Зорана Тегелтије.
ГАС ОД ЈАНУАРА СКУПЉИ ЗА ВИШЕ ОД 10 ОДСТО! Ево шта наше грађане чека од Нове године
СИНИША МАЛИ У ЈУТАРЊЕМ ПРОГРАМУ: Ово су три стуба буџета за 2023. годину
Скуп су организовале амбасаде Норвешке у Београду и Сарајеву у сарадњи са Нордијском пословном алијансом, Пословном асоцијацијом Норевешка-БиХ и норвешким партнерима за сарадњу у области енергетике.
Учесници сусрета су се пред почетак рада руковали и заједнички фотографисали а након тога скуп су уводним обраћањима отворили председник Вучић и заменик министра енергетике и специјани изасланик председника Владе Норвешке Андреас Ериксен.
Обраћање након завршетка скупа
Окупљенима се након завршетка скупа и састанака први обратио председник Србије Александар Вучић.
Вучић је у уводним речима рекао да се иде ка формирању регионалног тржишта.
- Морамо једни другима да помажемо, једни имамо више струје у летњем периоду, други у зимском. Данас смо разговарали са норвешким инвеститорима, морам да се захвалим свим људима који су нам помагали. Чекају нас тешке реформе у енергетском сектору, биће нам потребне тако тешке реформе као што смо имали 2014. године. Мораћемо себе да мењамо да бисмо осигурали сигурну будућност за нашу земљу - истакао је председник.
- Ово је од највећег значаја за зиме које нам предстоје, не само ову јер ко зна када ће се рат завршити - упозорио је он.
Председник је истакао захвалност и свим присутним учесницима скупа.
Специјални изасланик премијера Краљевине Норвешке за енергетику Андреас Ериксен казао је да је Норвешка ту да помогне у енергетској транзицији:
- Желимо вам пуно среће у настојању да побољшате своје енергетске системе у будућности.
Присутнима се обратио и албански премијер Еди Рама:
- Енергетска криза погађа целу Европу, укључујући и наше земље. У веома тешким временима, морамо да регионализујемо наша тржишта. Када је реч о енергетици, морамо да идемо изван наших граница. Заиста је данас овај догађај веома важан. Ја се итекако надам да ћемо да наставимо ове разговоре - рекао је Рама.
Председавајући Већу министара Босне и Херцеговине Зоран Тегелтија каже да се данас у БиХ произведе више електричне енергије него што им треба.
- Ограничава то што су то постројења која су давно изграђена. Свесни смо да у решавању проблема потребна је регионална сарадња. Потребна су улагања у обновљиве изворе енергије.
Председник Владе Црне Горе Дритан Абазовић, поздрављајући присутне, казао је да је ово важна конференција:
- Циљ је да се крене у изградњу нових енергетских објеката, нарочито соларних, ветроелектаран, складиште течног гаса у луци Бар. Ми желимо да радимо заједно, морамо више да обратимо пажњу како да заједнички наступамо према трећим тржиштима. Опште очекивање је умањимо енергетску зависност.
Премијер Северне Македоније Димитар Ковачевски казао је да је конференција изузетно важна, "посебно данас када је потреба за додатном енергијом".
- Ово је прилика да искористимо могућности зелене енергије. Ниједна земља не може сама да реши проблеме. Фокус владе Македоније је производња енергије и производња хране. Данашње прилике да се састанемо са инвеститорима из Норвешке, желим да их позовем да улажу у нашу земљу. Тешка зима је пред нама и прилично сам сигуран да уз солидарност и сарадњу ћемо успети да превазиђемо изазове. Имајући на уму да имамо гасну централу, можемо искористити да гас из Србије буде пребачен у Северну Македонију и како би та струја била дељена између Србије и Македоније.
Вучић: Мораћемо да променимо своје навике
Председник Србије Александар Вучић учествовао је данас на Регионалној конференцији "Могућности улагања у обновљиве изворе енергије на Западном Балкану".
- Мораћемо да променимо своје навике и спроведемо реформе, да радимо на други начин - рекао је председник Србије након конференције.
- Наши норвешки и британски пријатељи су нам били од помоћи. Они су поставили приоритете када је реч о томе шта треба да урадимо - објаснио је.
- Морамо то што пре да урадимо иначе ћемо се суочити са правом катастрофом. Реч је о негде око 16-7 милијарди евра до 32-33 милијарде евра које морамо да уложимо у енергетску инфраструктуру - нагласио је.
- Док сви ми овде седимо и устремљени смо да решимо ове проблеме, знамо да наше преносне системе (интерконекторе) да побољшамо. Ово је прилике за стране инвеституре, али и за све нас да повећамо стопу раста, а истовремено биће тешко да се задржи фискална стабилност - рекао је Вучић.
- Предвиђен је 3,3-3,4 одсто дефицит буџета, али готово 45 одсто тога иде на снабдевање енергентима што показује колико је то постало важно. Чак и данас ћемо да потрошимои 3,2 милиона евра на то, крваримо... - упозорио је он.
- Мораћемо да променимо структуру нашег енегетског сектора да се ослонимо више на обновљиве изворе енрергије, наравно не данас, али у будућности - додао је.
- Преживећемо ову зиму али нико не зна шта ће бити следеће... Мораћемо да претрпимо, али следеће биће далеко теже, а она може бити још гора - рекао је председник нагласивши и да морамо да мењамо структуру енергетике која убудуће мора да саџи много више извора обновљиве енергије.