Вучић отворио постројење "Дубока прерада" у Панчеву: Инвестиција вредна 300 милиона евра! (ВИДЕО)
У изградњу новог комплекса "Дубока прерада" уложено је више од седам милиона радних сати, на пројекту је просечно свакога дана радило 1.100 људи, а више од 80 одсто ангажованих радника били су локални извођачи.
Председник Србије Александар Вучић присуствује данас свечаности поводом почетка рада постројења "Дубока прерада", кључног пројекта друге фазе модернизације Рафинерије нафте у Панчеву.
Почиње да ради постројење за дубоку прераду са технологијом одложеног коксовања вредно 300 милиона евра. То ће омогућити да се у Рафинерији производи више моторног горива а мање горива са нижом маржом.
Иначе, председник је присуствовао и постављању камена темељца при изградњи овог постројења.
Вучић је обишао командну салу Рафинерије, где је с председником Гаспром њефта Александром Ђуковим и министарком енергетике у Влади Србије означио почетак рада постројења за дубоку прераду.
- Срећан вам рад свима! Што се будемо више развијали наше потребе за коксом ће расти - рекао је Вучић.
Свечаној церемонији поред председника Републике Србије присуствују и градоначелник Панчева Александар Стевановић, министарка енергетике Зорана Михајловић, в.д. директора "Коридора Србије" Александар Антић и представници компаније НИС.
Пуштању у рад "Дубоке прераде" присуствују и министар без портфеља Ненад Поповић, министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић, министарка животне средине Ирена Вујовић, као и заменик градоначелника Београда Горан Весић.
Обраћање председника Србије
Председник Вучић се након обиласка и пуштања у рад новог постројења обратио окупљенима:
- Мало сам веровао да ћемо ово успешно да завршимо. Ово је веома важан дан за Србију, велики дан за Србију и велики дан за унапређење односа између Србије и Русије. То није потврда само наших братских односа, већ и наше заједничке ефикасности и доброг рада, као и добрих резултата. Ово ће поправити позицију НИС-а на тржишту и подићи углед наше државе у региону, Србија је добила једну од три најмодерније рафинерије. Све је урађено на најмодернији начин - рекао је Вучић и додао:
- Заштита животне средине стављена је на прво место. Најважније је да ће ово постројење допринети даљем развоју и од великог је значаја за целу земљу. Оно показује како као феникс из пепела можете да подигнете нешто. Није случајно да се Србија данас налази на челу Европе по стопи раста и са истим жељама и захтевима улазимо и у наредне године. За то нам је потребна добра сарадња са руским пријатељима. Ми смо данас широм отворили врата договору са представницима Гаспром Њефта. Близу смо проналаску решења за Петрохемију, Руси и Срби то заједнички могу да ураде. То није лак задатак али заједнички то можемо да урадимо. Поносан сам на наше раднике. Видео сам овде радосне људе који верују у своју компанију. Они знају да је будућност пред њима. Гледамо у будућност и како ћемо са заједничким партнерима да направимо што боље резултате. Честитам и свим грађанима Србије на овом фантастичном резултату - нагласио је Вучић.
Харченко: Стратегијско партнерство Србије и Русије има безброј смерница
Амбасадор Русије у Србији Александар Боцан Харченко рекао је да је ово изванредан догађај.
Рекао је да ниједна нафтна компанија у окружењу у условима пандемије не иде напред и не остварује овако важно пројекте попут "Дубоке прераде".
- Не знам да се нешто слично у региону догодило, да једна енергетска компанија у тренутним околностима, наставља развој и иде напред пуном паром, и завршава и остварује најважније пројекте - рекао је Боцан Харченко.
Како каже, стратегијско партнерство има безброј смерница и додаје да је енергетика темељ партерства између Русије и Србије.
Ђуков: Пројекат од велике важности
Председник управног одбора ГАСПРОМ ЊЕФТ-а Ђуков Александар је рекао да су 2017. године најавили почетак изградње овог комплекса, и да данас може да изјави да је пројекат успешно реализован.
- Овај високо ефикасни пројекат је завршен и може успешно да почне са функционисањем - рекао је Ђуков.
Како каже, овај пројекат је од велике важности како за Рафинерију у Панчеву, тако и за целокупну компанију НИС.
- Пуштањем у рад овај пројекат, дубина прераде ће се побољшати и стаће у ред најквалитетнијих и најнапреднијих таквих објеката у читавом свету - рекао је Ђуков.
Тјурдењев: Искорак у нову еру рада
Генерални директор НИС-а Кирил Тјурдењев рекао је да је тренутак у ком је покренуто ово постројење искорак у нову еру рада.
- Дубока прерада није само нова технологија, то је нова позиција у индустрији и на тржишту. То су нови стандарди. Дубока прерада обезбеђује нашу визију да будемо добри партнери заједници и грађанима, као и да будућност претварамо у дело - рекао је Тјурдењев.
Почело са радом ново постројење "Дубока прерада" у Панчеву
Нафтна индустрија Србије је раније објавила да је завршетком пројекта "Дубока прерада" Рафинерија у Панчеву постала једна од најмодернији и "најзеленијих" у региону. Почетак рада "Дубоке прераде" доноси бројне еколошке користи, а пре свега престанак производње мазута са високим садржајем сумпора и смањењу емисија гасова и прашкастих материја у ваздух. На тај начин унапређена је еколошка слика не само Панчева, већ и целе Србије.
Престанак производње мазута са високим садржајем сумпора, донеће до 98,8 процената смањење емисије СО2, 58,2 процента мање емисије прашкастих материја, 9,8 посто смањења емисије НО2 и унапређење енергетске ефикасности Рафинерије.
Поред тога, на новом постројењу запослено је 63 домаћих стручњака. Пројекат је омогућио производњу веће количине најквалитетнијих горива: дизела, бензина и течног нафтног гаса. Такође, почиње и домаћа производња нафтног кокса, који се до сада увозио, што ће додатно унапредити енергетску стабилност Србије.
У изградњу новог комплекса "Дубока прерада" уложено је више од седам милиона радних сати, на пројекту је просечно свакога дана радило 1.100 људи, а више од 80 одсто ангажованих радника били су локални извођачи.
НИС је раније саопштио да завршетак тог пројекта не значи и крај модернизације комплекса за прераду нафте у Панчеву и најавио да ће водећи акционар НИС-а руска компанија Гаспром њефт и Република Србија наставити да улажу и јачају конкурентност рафинерије.