ВЕЛИКА ПОТРАЖЊА ЗА СЕЗОНСКИМ РАДНИЦИМА У ЦРНОЈ ГОРИ: Могу да остваре озбиљне приходе, ово су најтраженија занимања
Пандемија корона вируса је прошле године пореметила све планове
Лето је претходних година представљало период у коме је понуда послова и потражња за радном снагом у иностранству највећа, те је представљало период у ком домаћи радници могу да остваре озбиљне приходе, и да се у државу са крајем лета врате осетно богатији.
ХРВАТСКА УВОДИ ОБАВЕЗНУ ВАКЦИНАЦИЈУ: Сви запослени у ова три сектора мораће на цепљење!
ФОТОГРАФИЈЕ НА МЕСТУ НЕСРЕЋЕ СВЕДОЧЕ О СИЛИНИ УДАРА: Тешка саобраћајна несрећа, једна особа погинула (ФОТО)
Ипак, пандемија корона вируса је прошле године пореметила све планове и дотадашњи сезонци су изгубили прилику за девизним дневницама. Ова сезона можда не може да се пореди са сезонама 2019. или 2018. године, али како време одмиче радницима се отвара све више прилика.
Томе сведочи и све већи број објава које круже друштвеним мрежама, у којима се домаћој јавности нуде бројни послови по туристичким местима широм Европе.
Тако смо и ми наишли на један у ком се нуде послови у Боки Которској, конкретно у одмаралишту Протонови.
У понуди за раднике има неколико послова. Барменима се нуди између 800 и 900 евра плата, Конобарима 700 евра, Куварима 1200 евра, Помоћним куварима 700 евра.
Истакнуто је да се ради у 2 смене од 08 до 4 и од 4 до 12, као и да радници имају један слободан дан дневно.
Због свих новонасталих околности у вези са пандемијом корона вируса, грчки угоститељи сада имају проблем са мањком радника, па су кренули у потрагу за јефтином радном снагом, и то понајвише за радницима из Србије.
- Грчки угоститељи тако су већ сада, када сезона креће увелико, дошли у ситуацију да једноставно немају раднике. Због тога су похрлили у Србију, чијим је сезонцима и грчки минималац од 650 евра сасвим пристојна зарада, а посебно имајући у виду да је то далеко изнад њихових примања у Србији - рекао је један угоститељ из Полихрона.
Сличан је тренд и у Норвешкој, где такође недостаје угоститељских радника. Због тога су Норвежани прошлог месеца попустили ограничења уласка, а како би привукли раднике који су "строго неопходни како би се избегли застоји у пројектима или предузећима у наредна четири месеца".
Са мањком сезонске радне снаге се суочава и Велика Британија, која не успева да одговори на потражњу за радном снагом у сектору пољопривреде.