ВЕЛИКА ШАНСА ЗА СРБИЈУ: Нова тржишта за извоз пољопривредних производа, две главне луке где се шаље роба
За сада исказане потребе су за српском јабуком, у посебном паковању и посебним стандардима.
Тржишта Уједињених Арапских Емирата и Бахреина отворена су за све наше пољопривредне производе. Реч је о два највећа платежно способна тржишта на свету. За сада су исказане потребе за српском јабуком, тестенином, кукурузом, јагодичастим воћем каже Бранислав Недимовић, министар пољопривреде.
РЕКОРДНА ГОДИНА ЗА ВОДОСНАДБЕВАЊЕ "РЗАВ": Премашен максимум испоруке воде од оснивања (ФОТО)
УДВОСТРУЧУЈЕ СЕ БРОЈ ЗАПОСЛЕНИХ: Добра економска политика у Мионици остварила успешне резултате!
РАСТЕ ПОТРАЖЊА: Органски производи и до 200 пута скупљи од осталих, понуда све разноврснија
Недимовић истиче да тек када отворите врата њихових продавница, схватите колика је шанса Србије да учествује на том тржишту.
- Није то само тржиште Бахреина и Арапских Емирата. Они су логистички повезани са Аманом, Катаром и још неким земљама у суседству и они ће нама бити две главне луке где ћемо ту робу да шаљемо - наглашава министар пољопривреде, шумарства и водопривреде.
Додаје да су за сада исказане потребе су за српском јабуком, у посебном паковању и посебним стандардима.
- Друга ствар коју траже је тестенина из Србије, кукуруз, јагодичаство воће и очекујем да ћемо имати све више присутно говеђе и овчије месо и оно што је јако важно органске пољопривредне прозводе који имају невероватну цену - каже Недимовић.
Објашњава да УАЕ могу само 25 посто сопствених потреба да задовоље, а све остало морају да увозе.
- Прошле године када је почела корона они су имали новац али нису имали где да купе храну. Србију су препознали као једну од тачака у свету где се произведе више хране него што је њој потребно. Мислим да је то добра прилика за нас, Персијски залив је невероватно тржиште. У Емиратима су понудили да буду логистчко тржиште за Индију, Кину - истиче министар Недимовић.
Нова тржишта Египта, Кине, Индије
Додаје да је Србија до пре две године имала 2,8 милијарди извоза пољопривредних производа. Прошле године, која је због корона вируса била тешка година, имала је 4,2 милијарде долара.
- То је разлика од 50 посто. Суфицит који је држава остварила у пољопривреди је 1,9 милијарди долара. Ми још увек највећи део робе пласирамо у земљама ЕУ и окружењу, али за нас су нова тржишта Египта, Кине, Индије што се тиче воћа и житарица - изјавио је министар Бранислав Недимовић.
Министарство пољопривреде организовало је откуп кромпира у општинама Горњег Милановца.
Недимовић наглашава да је корона главни разлог шта је пала тражња. Мања је потражња у ресторанима и хотелима.
- Имали смо јако добру годину за људе који се баве кромпиром, и имали смо претходне две, три године добру продајну цену. Није посао министарства пољопривреде да се бави уговарањем откупа али морамо помоћи и очувати ту производњу. Укључили смо се преко електронских пијаца, Лидл, Делез, Гомекс учествују у откупу. Најбоље је кад направите у послу од проблема добар резултат - поручује министар пољопривреде, шумарства и водопривреде.