Да ли Агенција за осигурање депозита (АОД) ради у интересу тајкуна?! Месец дана покушавамо да дођемо до одговора
Више од сто сведока тужилаштва и одбране у протекле четири године продефиловало је судницом Специјалног суда у случају "Агробанка". Чак 32 особе сумњиче се да су допринеле да ова државна банка буде оштећена за више од 84 милиона евра.
Државна банка оштећена за најмање 84 милиона у овој афери
Одобравање кредита фирмама које иначе не би смеле да зајме ни динара, јер су биле већ презадужене или нису имале чиме да гарантују за отплату, али и издавање банкарских гаранција без основа, урушиле су ову банку. У мају 2012. године одузета јој је дозвола за рад. Гашење ове банке и њен одлазак у стечај покренуо је лавину у којој су страдале банке Привредна банка Београд, Развојна банка Војводине, Универзал банка.
Сви депозити Агробанке пренети су на новоосновану Нову Агробанку, која је убрзо и сама завршила у стечају, па је држава имовину и сву осигурану штедњу пребацила Поштанској штедионици, доплативши разлику од 260,7 милиона евра да би штедиште могле да буду исплаћене.
Поводом информација до којих смо дошли, послали смо питања Владимиру Шарићу, председнику одбора директора Агенције за осигурање депозита (АОД), али ни након месец дана нисмо добили никакаво одговор од њега.
Како сазнајемо, за повереника Нове Агробанке у стечају постављен је човек пред пензију, а у фирми ради преко шесдесет запослених, иако су реално потребе знатно мање.
До пропадање овакве и сличних банака долази из једног простог разлога – њени главни дужници су тајкуни! Па тако, следом догађаја, где су у великом броју предмета дужници управо ти исти тајкуни, не долази до покушаја наплате потраживања преко суда, односно нема утужења.
Нема утужења како би се наплатила потраживања, тј., продала имовина дужника, која је у власништву тајкуна, уколико немају средстава да врате кредите. По већ “уходаној шеми” тајкуни (са огромним дуговима према Новој Агробанци у стечају) располажу имовином и исту издају у закуп и на тај начин оштећују банку која је већ у стечају, а самим тим оштећују и државу која је највећи повериоц.
Како незванично сазнајемо, оправдање за непокретање поступка утужења вишемилионских износа у еурима налази се тобоже у високим судским таксама од пар стотина хиљада динара.
На наше питање Владимиру Шарићу – председнику одбора директора Агенције за осигурање депозита, која је иначе надлежна за Нову Агробанку у стечају, да ли су у Новој Агробанци у стечају на најважнија радна места за наплату постављени исти они људи који су делили ненаплативе кредите, одговор нисмо добили.
Према нашим информација то се и десило, односно, људи због чијег су чињења или нечињења Агробанка и Нова Агробанка отишле у стечај се налазе управо на најодговорнијим позицијама за наплату потраживања.
Како се сумња, разлог због кога они и даље раде, поред материјалне природе, високих плата које и даље примају је једноставан – заштита личних интереса, уништавање документације и фалсификовање папира, како би избегли одговорност и заштитили друге особе.
Да ствар буде још гора, анализе тржишних вредности непокретности које су у власништву Нове Агробанке, а које су стечене заменом испуњена се не раде, како незванично сазнајемо, већ се задржавају старе – нереалне и надуване процене на бази којих су дељени кредити.
Они су заменом испуњења наплаћени, а сада се предметне непокретности не могу продавати ни за део од процењене вредности. Оваквим “намештањем” са са једне стране штити лични интерес оних који су кредите одобравали, а са друге – продужава се трајање стечаја у недоглед.
Такође, по нашим сазнањима, постоји и отпор за продају непокретности.
За Нову Агробанку у стечају, и финансијске организације у стечају, одговорна је Агенција за осигурање депозита, чијем председнику одбора директора, Владимиру Шарићу, смо се и обратили са свим питањима горенаведеним, ког смо такође и питали – да ли АОД има уопште увид у рад Нове Агробанке у стечају, али одговор на ово и сва остала питања нисмо добили.
Питања која смо упутили Владимниру Шарићу погледајте на приложеним сликама:
Агенција за осигурање депозита основана је Законом о Агенцији за осигурање депозита дана 25.7.2005. године и одређена за универзалног правног сукцесора претходне Агенције за осигурање депозита, санацију, стечај и ликвидацију банака. Послови које Агенција за осигурање депозита обавља на основу закона су:
- обавезно осигурање депозита и исплата осигураних износа, у складу са законом којим се уређује осигурање депозита;
- управљање имовином пренетом у поступку реструктурирања банака и други послови у вези с поступком реструктурирања банака, у складу са законом којим се уређују банке;
- функција стечајног или ликвидационог управника у банкама, друштвима за осигурање и даваоцима лизинга, у складу са законом којим се уређују стечај и ликвидација банака и друштава за осигурање и законом којим се уређује финансијски лизинг;
- организовање Фонда за заштиту инвеститора, у складу са законом којим се уређује тржиште капитала;
- реализација поступака продаје акција банака, чији је акционар Република Србија, започетих до 12.2.2015. године, у складу са законом и инструкцијама министарства надлежног за послове финансија;
- реализација поступака продаје друштвеног капитала у друштвима за осигурање, у складу са законом којим се регулише осигурање;
- реализација поступака наплате потраживања преузетих у име и за рачун Републике Србије, укључујући и Аутономну Покрајину Војводину, започетих до 12.2.2015. године.