ВЕЛИКЕ ПРОМЕНЕ У ОТПЛАТИ КРЕДИТА! Погледајте рачуницу на примеру од 500.000 динара и колико ћете уштедети
Централна банка је решила да предупреди најгоре у току пандемије коронавируса, а то је урадила тако што је олакшала грађанима отплате кредита
У време епидемије неки су остали без посла, некима су смањена примања. А многи имају кредите. Да би им олакшала отплату дуга, Народна банка је дала препоруку банкарима да за највише две године продуже рок отплате кредита узетих пре 18. марта, односно пре почетка епидемије. Тиме ће дужницима рата бити мања, а банкарима мања брига да ће имати више проблематичних кредита.
Од понедељка клијенти банака могу да рефинансирају рефинансирани кредит, односно продуже рок отплате. То се не односи на дозвољени минус и стамбене кредите.
Невоље у комшијском дворишту! Хрватска привреда пред колапсом: Уместо профита и раста, пљуште откази!
РАДНИЦИ ФИЈАТА ОД СУТРА НА ПЛАЋЕНОМ ОДСУСТВУ: Примаће накнаду од 65 одсто зараде
ХАРВАРД ПОТВРДИО ЕКОНОМСКУ МОЋ СРБИЈЕ: До 2028. ћемо се брже развијати од региона, али и од неких чланица ЕУ
Ради се о онима које подразумевају рефинансирање зајма или дужи рок отплате, а како је потврђено, одлука ступа на снагу у понедељак. Услов је да је кредит одобрен до 18. марта.
Иако се право на олакшице односи на оне који имају потрошачке или кеш кредите, неће моћи сви да добију боље услове јер договор зависи од случаја до случаја (од ваше кредитне способности и ваше банке).
-Не постоје препреке за банке да кредите који су иницијално одобрени на краће рокове после неколико година отплате поново рефинансирају на дужи рок. У том случају, ако би банка затворила кредит узет на пример 2017. године, направила би нови, две године дужи отплатни план, при чему је услов да износ одобреног кредита за рефинансирање не може бити већи од преосталог неотплаћеног износа кредита који се рефинансира - наводи НБС.
Банкари су опрезни, још рачунају а и дужници праве своју рачуницу. Владимир Васић, секретар УБС каже да клијенти имају ту могућност да смање своју месечну рату тако што ће продужити постојећи кредит до 24 месеца.
-На једном примеру од 500.000 динара и просечној камати од 9,67 процената месечна рата се смањује за 1.293 динара. За разлику од класичних кредита ви немате овде могућност у оквиру свог рација за неки додатни кеш - објаснио је Васић.
Економисти за нове мере кажу да су логичне и да су у корист и дужника и банака.
-По могућности да прођу кредитни биро, то је јако битно да добију зелено светло, са овим подизањем кредитног оптерећења које је дозвољено и да се на тај начин очува кредитна активност која је јако битна да би се опоравила привреда, то јест да би се постигле задовољавајуће стопе привредног раста - каже Зоран Грубишић.
После година тешких мера, банке су успеле да снизе ниво проблематичних кредита становништву на свега 2 одсто. Свако учешће кредитне рате веће од 30 посто у односу на зараду банке су то класификовале као ризичне позајмице. Међутим, новим производом кеш кредита у време ковида то задужење може да износи и до 60 одсто вредности зараде.
СРБИ ИПАК МОГУ У ГРЧКУ! Девет начина да већ сутра једете гирос на плажама сунчане Хеладе
Наставак самита О БУЏЕТУ ЕУ у Бриселу: На столу "пакет" вредан 1.824 милијарде евра
РАСТ ЦЕНА КУКУРУЗА И ПШЕНИЦЕ: Ко су купци српских житарица?
Ово је право стање са СРПСКИМ ТУРИСТИМА У ГРЧКОЈ: У овој земљи тренутно ОКО 30.000 НАШИХ ГРАЂАНА
Турци имају своје методе за СУОЧАВАЊЕ СА КРИЗОМ: Уместо девиза у "СЛАМАРИЦАМА" ЧУВАЈУ ЗЛАТО