ВЕЛИКИ ГУБИЦИ ЗАДЕСИЛИ НЕМАЧКУ: Одложено једно од највећих дешавања у години, промет смањен за скоро 100 ОДСТО
Прошле године је карневал ипак одржан, иако се увелико причало о "вирусу из Кине"
У немачким карневалским градовима на Рајни у ово доба године навелико се слави и припрема за врхунац карневала у понедељак 15. фебруара. Али ове године је због короне све другачије.
За ТВ-водитеља и забављача Бернда Штелтера овогодишњи корона-карневал је изазов, како на професионалном, тако и на личном плану.
РАСТЕ ОРГАНСКА ПРОИЗВОДЊА У СРБИЈИ: У две области привреде посебно примећен напредак
ШТА ЋЕ БИТИ СА ТРГОВИНСКИМ СПОРАЗУМОМ ИЗМЕЂУ СРБИЈЕ И БРИТАНИЈЕ? Огласила се амбасадорка: "Желим брз договор"
НОВА ГОНДОЛА ПОЧИЊЕ СА РАДОМ У ПЕТАК: Мали караман на Копаонику ће коначно примати туристе
- Ја сам већ више од 30 година у срећном браку. Тајна нашег срећног брака је моје често одсуство од куће. Али сада би корона-криза то могла да поквари - каже 59-годишњи комичар, једно од познатијих лица карневала у Келну, једног од градова на Рајни познатог по карневалским прославама.
Већина Штелтерових "гажа" повезана је с карневалом – а њега ове године практично нема.
- Не можемо ми да славимо и да се правимо да нас не интересује шта се догађа у остатку земље - каже Жак Тили из суседног Диселдорфа, који такође важи као један од главних центара када је у питању карневал. Тили је један од оних који су задужени за украшавање кола у поворкама. Ове године је беспослен.
Где су нестали карневалски весељаци?
У ово доба године на улицама Келна, Диселдорфа или Мајнца све изгледа мало другачије: комије које иначе знате као повучене и трезвене особе, одједном код пекара сусрећете одевене у шарене костиме. И то не само на сам врхунац карневала, који се у Порајњу слави на покладни понедељак (ове године 15.2), већ и недељама пре тог датума.
Прошле године је карневал ипак одржан, иако се увелико причало о "вирусу из Кине".
Али касније се показало да су управо карневали у неким местима дуж Рајне били извори ширења заразе. Након првог таласа нико није веровао да би корона-вирус могао да угрози карневал и следеће године. Али овог фебрара карневалисти се крију иза мало другачијих маски.
Карневалска удружења прошлог лета увелико су радила на концептима пост-корона карневала, али се на почетку другог таласа у октобру одустало чак и од некакве ублажене верзије карневалске прославе.
Редовна окупљања карневалских удружења, која се интензивирају у периоду од 11.11. па до 17.2. ове године потпуно су укинута.
Град Келн урадио је нешто што се ретко догађало у стогодишњој историји карневала: 15. фебруар, покладни понедељак када се одржавају највеће поворке, проглашен је најнормалнијим радним даном. У нормалним околностима, људи у Келну и околини на тај дан не морају да раде.
Милионски губици
И сам град губи много. Уобичајена карневалска сезона градском буџету обезбеђује промет од 600 милиона евра. Ове године се у најбољем случају, како је израчунала једна консултантска кућа, може рачунати са око девет милиона. Промет је дакле смањен за 98 одсто!
Карневалисти међутим сматрају да се карневал не може тек тако да се избрише из календара. И хватају се за последње сламке: концерти познатих карневалских бандова одржавају се у ауто-биоскопима, аутомобили су окићени шареним тракама и балонима. Много тога премештено је и на интернет.
Али све то није права замена, јер карневал је – уз грљење, плес и пољупце (у образ, разуме се) с непознатима – управо супротно од оног што већ готово годину дана важи као правило број један: одржавање дистанце.
Ипак, за председника келнског карневалског повереништва Кристофа Кукелкорна је важно да се на неки начин, слично као и одмах након Другог светског рата, традиција одржи. "Порука је тада била, а и данас је: живот иде даље".